Кои 5 работи треба да ги направите пред да го испиете утринското кафе?

Кои 5 работи треба да ги направите пред да го испиете утринското кафе?

Првото нешто што најверојатно го правите секое утро по спиење е пиењето добро кафе, но дали знаете дека има некои работи што треба да ги правите пред овој ритуал?

Кои 5 работи треба да ги направите пред да го испиете утринското кафе?

Една од причините е тоа што пиењето кафе на празен стомак може да го доведе телото во состојба на висок стрес, што предизвикува ослободување на хормони како адреналин и кортизол.

Прочитајте во продолжение кои пет работи треба да ги направите пред да пиете кафе:

1. Хидратација

Пијте многу вода пред да испиете шолја кафе. Зошто? Водата испиена на собна температура, по можност со сок од лимон, може да помогне во варењето.

2. Добар оброк

Друг совет е да јадете оброк богат со влакна и протеини: тоа ќе го балансира нивото на шеќер во крвта. Високиот шеќер во крвта може да предизвика воспаление, а тоа може да ги исцрпи вашите енергетски резерви.

3. Физичка активност

Некои луѓе имаат навика да пијат кафе пред вежбање, но експертите велат дека тоа може да предизвика нервоза и прекумерна возбуда. Затоа, советот е да бидете физички активни пред кафето, во првиот час по будењето.

4. Трпение

Одложувањето на внесот на кофеин најмалку 90 минути по будењето овозможува повисоко ниво на енергија во текот на денот.

5. Дневна светлина

Изложеноста на утринска светлина е одличен регулатор на деноноќниот ритам, а изложувањето на светлина предизвикува ослободување на кортизол кој го поттикнува природниот ритам на телото. Освен тоа, изложеноста на природна светлина во првиот час по будењето е одличен начин да се одржи оптималната рамнотежа на хормоните.

Откако прочитавте за утринскиот ритуал на пиење кафе, можеби ќе сакате да прочитате и како да го направите утринското кафе поздравo.

Извор: n1info.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар