Кои прашања можат да ја опуштат атмосферата за време на првиот љубовен состанок?

Кои прашања можат да ја опуштат атмосферата за време на првиот љубовен состанок?

Со цел да се намали чувството на непријатност за време на првиот состанок, експертот за односи Џејмс Томас откри неколку совети и прашања кои можат да ви помогнат.

Кои прашања можат да ја опуштат атмосферата за време на првиот љубовен состанок?

Првиот состанок може да биде тежок и незгоден, а многу често се јавува и несигурноста. Сепак, постојат неколку прашања кои, според експертот за односи, можете да ги поставите и да го подобрите расположението.

Томас предлага да го прашате потенцијалниот партнер кој е неговиот омилен начин за опуштање, бидејќи одговорот може да даде увид во неговите навики, за разлика од прашањата поврзани со хоби. Ако лицето е, на пример, љубител на филмови: „Што беше последното нешто што го гледаше?“ може дополнително да ја продлабочи комуникацијата.

„Што најмногу сакаш да готвиш?“, како што наведува експертот, може да ви помогне да дознаете повеќе за вкусот на вашиот партнер, но доколку тој не сака да готви, заинтересирајте се за неговите амбиции прашувајќи: „Која вештина би сакал да ја научиш?”
Томас ве советува да го поставите и прашањето: „Што би направил кога би знаеле дека утре е крајот на светот?“, бидејќи така најдобро ќе ја откриете личноста на личноста со која излегувате, пишува тој.

Покрај претходните неколку прашања, доколку ве интересира најбаналниот дел од животот на вашиот партнер, не двоумете се да прашате: „Што е најчудното нешто што си го купил на интернет?“, што ќе ви даде одговори за купувањето. Последното прашање што го предлага Томас е: „Што е најдоброто нешто што ти се случи оваа недела?“, што лесно може да го скрши мразот и да го сврти разговорот во позитивна насока.

Откако прочитавте кои прашања можат да ја опуштат атмосферата за време на првиот љубовен состанок, можеби ќе сакате да ги прочитате и овие 4 суптилни реченици со чија помош ќе го натерате да ве покани на прв љубовен состанок.

 


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар