Помалку познати здравствени придобивки од бадемите

Помалку познати здравствени придобивки од бадемите

Сите знаеме дека бадемите се здрави. Тие се познати по нивните мононезаситени масти, антиоксидантниот витамин Е и протеините од растително потекло. Ново истражување покажало дека тие имаат уште повеќе здравствени придобивки отколку што мислевме, особено во поглед на дигестивниот систем, кожата, па дури и кондицијата.

Помалку познати здравствени придобивки од бадемите

Бадемите поволно делуваат на здравјето на цревата

Добро познато е дека влакната во бадемите го поттикнуваат здравото варење. Само 35 грама од овие јаткасти плодови содржат 4,5 грама влакна, или 18% од дневниот препорачан внес на влакна за мажи и 12% за жени. Внесувањето доволно количество влакна не само што го олеснува функционирањето на цревата, туку и ги храни добрите бактерии кои го сочинуваат здравиот цревен микробиом.

Бадемите се „гориво“ за тренинг

Бадемите се одличен оброк за пред или после тренинг, благодарение на комбинацијата на сложени јаглехидрати и протеини. Исто така, студија од јануари 2023 година, открила дека бадемите се дури и подобри отколку што претходно мислевме. Според резултатите, бадемите можат значително да помогнат при намалувањето на заморот и напнатоста за време на опоравувањето на мускулите, да ја зголемат силата на нозете и долниот дел на грбот и да го намалат оштетувањето на мускулите после вежбање. Причината за овие импресивни ефекти лежи во уникатната структура на хранливи материи од бадемот. Бадемите содржат неколку клучни хранливи материи кои помагаат при обновување на мускулите после тренинг, вклучувајќи протеини, антиоксиданси и магнезиум. Протеините обезбедуваат есенцијални амино киселини особено корисни за обновување на мускулите, а антиоксидансите, како што се витаминот Е, фитохемиските полифеноли и флавоноидите, помагаат во борбата против оксидативниот стрес.

Бадемите се добри за здравјето на кожата

Кога размислувате за нега на кожата, вашата прва асоцијација може да биде специјални креми или препарати. Но, одредени видови храна, како бадемите, можат да понудат вкусна и поевтина алтернатива. Студија од 2021 година покажала дека јадењето големи количини бадеми (56 цели бадеми дневно) доведува до помалку брчки и намалување на нерамномерниот тон на кожата. Друга студија, пак, од 2021 година ја анализирала способноста на бадемите да ѝ помогнат на кожата да се спротивстави на штетните УВ зраци. Ефектите на бадемите врз кожата веројатно се поврзани со количината на антиоксиданси. Оксидативниот стрес може да доведе до предвремено стареење и оштетување на клетките на кожата. Од друга страна, витаминот Е во бадемите помага во неутрализирање на слободните радикали и придонесува за обновување и подмладување на кожата. Покрај тоа, бадемите содржат и цинк и селен, микронутриенти неопходни за здрава кожа. Цинкот го стимулира производството на колаген и заздравувањето на раните и помага во редовното производство на маснотии, додека селенот е вклучен во антиоксидантната одбрана на организмот.

Откако прочитавте за помалку познатите придобивки од бадемите, можеби ќе сакате да прочитате и зошто е препорачливо да ги оставите бадемите во вода преку ноќ пред да ги консумирате.

Извор: citymagazine.danas.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар