Еден од најважните минерали за организмот: Проверете во кои намирници се наоѓа

Еден од најважните минерали за организмот: Проверете во кои намирници се наоѓа

На нашето тело му требаат доволни количини на минерали и витамини за да може да функционира правилно. Еден од петте најважни хранливи материи за функционирањето на човечкото тело, покрај железото, калциумот, магнезиумот и калиумот, е цинкот.

Еден од најважните минерали за организмот: Проверете во кои намирници се наоѓа

Цинкот има неколку важни улоги во телото. Меѓу другото, придонесува за подобрување на когнитивните способности и меморијата и му помага на телото да произведува важен тироиден хормон Т3. Исто така, цинкот придонесува за подобро функционирање на имунолошкиот систем, клеточната делба, побрзо зараснување на раните и регенерација на ткивата и општ раст и развој.

Со цел да внесете доволно количество на сите хранливи материи во вашето тело, правило број еден е да консумирате различни видови темнозелен лиснат зеленчук колку што е можно почесто. Различни видови зрна се исто така богати со минерали, како и јајцата и алгите. Дополнителни количини на цинк може да се добијат и преку додатоци во исхраната.

Иако на организмот не му требаат големи количини цинк, може да се случи тој да му недостига на организмот. Човечкото тело нема способност да складира резервни количини на цинк, што значи дека е важно редовно да се внесуваат доволни количини преку храната.

Недостатокот на цинк може да се манифестира во форма на:

 • Акни
 • Респираторни проблеми
 • Гастроинтестинални проблеми
 • Губење на апетит
 • Летаргија
 • Губење на косата
 • Бавно зараснување на раните

Со оглед на тоа што цинкот добиен од месото многу поефикасно се апсорбира во организмот, на вегетаријанците им се препорачува да консумираат поголеми количини мешунки, соја и грав.

10 намирници кои содржат најголеми количини на цинк:

 • Месо (особено црвено, но сепак треба да се јаде умерено)
 • Школки (остриги, ракови, ракчиња)
 • Мешунки (наут, леќа, грав)
 • Семиња (коноп, лен, тиква или тиква)
 • Јаткасти плодови (ореви, кикиритки, индиски ореви и бадеми)
 • Млечни производи (сирење, млеко)
 • Јајца
 • Некои видови зеленчук (компир, грашок, кељ)
 • Црно чоколадо

Откако прочитавте за здравствените придобивки од цинкот, можеби ќе сакате да прочитате и кои витамини и минерали се неопходни за здрави и цврсти коски.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар