Трогателни портрети на бездомници

Ли Џефрис, преку своите дела се обидува да ни го долови мачниот живот на бездомниците. Тој фотографира нивни портрети додека тие му зборуваат за своите судбини, за тоа како од нормален живот, изгубиле сè и завршиле на улиците.
Датум: 02 фев 2012
, Автор:

Автопортрети слеани со позадината

Перуанката Сесилија Паредес изработила серија автопортрети, кои се претопуваат со позадината. Таа на своето тело црта цветни дезени и се фотографира пред идентично насликан ѕид.
Датум: 29 јан 2012
, Автор:

Животот на еден невидлив човек

Фотографиите кои следат се дел од креативната колекција на францускиот фотограф и графички дизајнер Malo. На сите фотографии е прикажано секојдневието на еден невидлив човек и како тој го поминува својот ден.

Поларните животни и нивната зимска идила

Суровите зимски денови и температурите под нулата се животна средина на многу поларни видови. Погледнете ја оваа галерија на фотографии од животни и нивната зимска идила.

Најмалите и најслатките пред објективот за време на божиќните празници

Брачниот пар Нисли им ги исполнува желбите на родителите кои сакаат нивните најмали да имаат незаборавна фотосесија за Божиќ.
Датум: 07 јан 2012
, Автор:

Зимските пејсажи на Финска

Финска - земја на 187.888 езера и прекрасни снежни предели од кои ќе ви застане здивот...

Чудесни небесни покривки

Секој од нас понекогаш ужива да гледа во небото и да ги набљудува облаците, нивните најразлични форми кои полека се губат и се претвораат во нови. Погледнете дел од чудесните и неповторливи облици...
Датум: 16 дек 2011
, Автор:

Колоритна експлозија од мастило и вода

Марк Мосен за серијата „Aqueous Fluoreau“ зема неколку мастила и капнува од нив во сад со вода, кој го осветлува со трепкаво светло и потоа го фотографира набрзина добиениот уметнички резултат.

Дивиот свет на Африка низ фотографии

Фотографот Ник Бренд, по потекло од Лондон, првпат имал прилика да се запознае со убавините и дивиот свет на Африка во далечната 1995 година, кога на овој континент снимал музички спот.

Виножито на чад од дувната свеќа

Секој човек е пријатно изненаден кога ќе види виножито на небото после дожд. Но, дали некогаш сте виделе ваков шарен ефект да произлезе од чадот од свеќата која тукушто сте ја дувнале?

Враќање во иднината

Нејзиниот проект е одличен показател за тоа како поминуваат годините низ кои доживуваме интересни моменти кои вечно ќе ги паметиме.

Светлината која ѕирка од прозорците на куќите

Инспирирана од светлината која наѕирнува низ прозорците и вратите на разните домови, Ен Лор Мизон решила да ги фотографира и потоа дигитално да ги спои, креирајќи блескави куќи, кои зрачат со топлина и љубов.