Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

За голем број фотографи, правењето фотографија со двојно виножито е навистина редок и неочекуван подарок. Не само што треба да бидете на вистинското место во вистинското време, туку потребно е да го имате и вашиот фотоапарат на дофат, за да не го пропуштите колоритното шоу приредено од природата.

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Аризона

При двојното виножито, два паралелни лака од разнобојна светлина се појавуваат истовремено на небото. Вториот свод кој е сместен над првиот има обратен распоред на боите. Тоа значи дека наместо да се распоредени црвената, портокаловата, жолтата, зелената, сината, индиго-бојата па виолетовата, на вториот лак боите започнуваат од виолетовата и продолжуваат со индиго-боја, сина, зелена, жолта, портокалова па црвена.

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Њу Мексико

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Исланд

Според американскиот Национален центар за атмосферско истражување, овој природен феномен се случува во моментот кога дел од зракот светлина кој влегува во капка дожд ќе се рефлектира по втор пат во капката, пред да излезе од неа. Тогаш, го гледаме и второто виножито. Горниот лак е поблед од првиот бидејќи повеќе светлина се губи низ две рефлексии, отколку во една, а воедно и бидејќи самото виножито е распослано на поголема небесна површина.

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Канада

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Норвешка

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Шкотска

Уште поредок феномен е кога две виножита се раздвојуваат од една заедничка точка. Во овој случај, боите на второто виножито не се распоредени по обратен редослед, туку двете виножита имаат ист распоред на бои.

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Илионис

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Бугарија

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Франција

Погледнете ги и останатите прекрасни фотографии од двојни виножита, уловени на различни локации ширум светот.

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Ирска

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Африка

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Калифорнија

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Англија

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Колорадо

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Алјаска

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Њујорк

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Швајцарија

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Мичиген

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Намибија

Спектакуларното двојно виножито фотографирано ширум светот

Аргентина

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар