Мајка се прослави со нејзината уметност од храна

Пред 4 години, малезиската мајка Саманта Ли не ни помислуваше дека нејзината шармантна уметност од храна која ја создава за нејзините две ќерки, ќе ја направи популарна на социјалните мрежи и на светски познатите сајтови како Today, Daily Mail и Huffington Post. Денес, таа е инспирација за многу мајки ширум светот, давајќи им пример дека можат да бидат креативни, без да купуваат скапи алатки. Во суштина, Ли сечка леб, зеленчук и овошје и гарнира со ориз, макарони… Цртежите од храна ги прави само со помош на обичен кујнски прибор, како ножеви и ножици.Мајка се прослави со нејзината уметност од храна Мајка се прослави со нејзината уметност од хранаНејзината пасија за ова хоби започнала уште во декември 2008 година, кога Ли била во доцна фаза од бременоста со нејзината втора ќерка.

Целта ми беше мојата прва ќерка да се научи да јаде сама, после доаѓањето на нејзината помала сестра. Имав среќа што моите креации од храна никогаш не престанаа да ја импресионираат и заради тоа таа секогаш со задоволство го очекуваше нејзиниот следен оброк. Сега, таа се расправа со нејзината помала сестра за тоа кој лик треба да им се падне на следниот оброк. Поради тоа, времето поминато на маса ни е екстремно забавно.“

Мајка се прослави со нејзината уметност од храна Мајка се прослави со нејзината уметност од хранаЛи нема посетувано професионален кулинарски курс и е многу скромна во однос на нејзиниот талент. Таа себеси се смета за многу секојдневна мајка и домаќинка.Мајка се прослави со нејзината уметност од храна

„Никогаш не очекував мојата работа да стане толку популарна. Благодарна сум за она што ми се случува во моментов.“

Мајка се прослави со нејзината уметност од хранаПогледнете го останатиот дел од нејзините најдобри креации од храна, инспирирани од поп културата.Мајка се прослави со нејзината уметност од храна Мајка се прослави со нејзината уметност од храна Мајка се прослави со нејзината уметност од храна Мајка се прослави со нејзината уметност од храна Мајка се прослави со нејзината уметност од храна Мајка се прослави со нејзината уметност од храна Мајка се прослави со нејзината уметност од храна Мајка се прослави со нејзината уметност од храна Мајка се прослави со нејзината уметност од храна Мајка се прослави со нејзината уметност од храна


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар