Убавата архитектура во Венеција доловена преку објективот на овој фотограф

Убавата архитектура во Венеција доловена преку објективот на овој фотограф

Dimitri Bourriau, професионално познат како Jahz Design, е графички дизајнер и фотограф со огромна страст кон историјата и архитектурата. Неговата работа се фокусира на истражување на урнатините од минатото и набљудување на ефектите на времето врз архитектурата.

Убавата архитектура во Венеција доловена преку објективот на овој фотограф

Во последните неколку години тој се занимава со урбано истражување и фотографирање на напуштени историски објекти. Преку фотографиите, тој има за цел да покаже дека овие напуштени места не се заборавени туку претставуваат премин од природата кон човекот и од човекот кон природата. Секоја фотографија што ја прави е фотографско сведоштво кое служи како форма на архивирање.

На овие фотографии можете да видите стари дрвени порти во Венеција, врати од ковано железо со елегантни детали и цврсти камени врати кои го издржале тестот на времето. Според него, секоја од овие врати е сведоштво за историјата на Венеција и нејзината богата култура.

Имав шанса да прошетам по калдрмисаните улици на овој неверојатно убав град и да ги доловам најубавите порти, т.н. „водни порти“, изјавува фотографот.

Убавата архитектура во Венеција доловена преку објективот на овој фотограф

 

Убавата архитектура во Венеција доловена преку објективот на овој фотограф

Убавата архитектура во Венеција доловена преку објективот на овој фотограф

 

Убавата архитектура во Венеција доловена преку објективот на овој фотограф

Убавата архитектура во Венеција доловена преку објективот на овој фотограф

Убавата архитектура во Венеција доловена преку објективот на овој фотограф

Убавата архитектура во Венеција доловена преку објективот на овој фотограф

Откако ги погледнавте овие фотографии од Венеција, можеби ќе сакате да ја погледнете и убавината на Венеција претставена преку цртежи насликани со водени бои.

Извор: designyoutrust.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар