Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Честопати не ја цениме доволно убавината на пејзажите на планетата Земја, погледнати од земјена перспектива. Но, одозгора, спектакуларните сцени се воодушевувачки. Европската вселенска агенција на дневна база објавува сателитски слики направени од вселената.

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Пустината Намиб, 7 јануари 2012 година

Картографите можеби инстантно ќе можат да ги идентификуваат сите улици, градби и земјени облици, но за нас, останатите, овие фотографии изгледаат како уметнички слики со убава композиција, исполнети со јаки бои.

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Устието на реката Мисисипи, 3 октомври 2011 година

Овие слики ни овозможуваат накратко да ја разгледаме нашата планета од една уникатна перспектива, а истовремено нè потсетуваат колку ние луѓето сме мали во однос на неа.

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Северозападен Крит, компилација од слики направени на 28 август и 13 октомври, 2010 година

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Река крај дождовна шума во Бразил, компилација од слики направени на 2 јануари, 1 февруари и 3 март, 2012 година

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Буен планктон, 19 август 2009 година

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Вулкански планини Верунга, компилација од слики направени на 27 март 2003, 5 јануари 2006 и 12 август 2010

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Импресивното устие на реката Ганг, компилација од слики направени на 20 јануари, 24 февруари и 31 март, 2009 година

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Либиската оаза во Ел Џаф, 24 јануари 2011 година

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Глечерот Kangerdlugssuaq, Гренланд, 19 септември, 2012 година

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Клируотер Езера, Канада, 9 септември 2010

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Островот Елба, Италија, компилација од слики направени на 29 ноември 2008, 7 февруари 2009 и 21 август 2010 година

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Артистички вртлог во Атлантски Океан, 6 јуни 2010 година

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Пејзаж во Перу, 4 мај 2011 година

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар