15 октомври 2013 | Кафе пауза

Интересни факти за фудбалот

Ви претставуваме некои интересни факти за најважната споредна работа во светот – фудбалот, што можеби не сте ги знаеле...
Датум: 15 окт 2013
, Автор:

10 прекрасни фотографии од полна Месечина

Ви претставуваме 10 неверојатно добри фотографии од полна Месечина фотографирани кога таа била најблизу до есенската рамноденица, гледана од различни места ширум светот.
Датум: 15 окт 2013
, Автор:

Модерни пин-ап убавици позираат во фустани од млеко

Лондонскиот артист Jaroslav Wieczorkiewicz направил модерни интерпретации на класичните пин-ап девојки, со помош на хај-спид течна фотографија.

Сочни лазања ролни со неодолив вкус

Ручек кој редовно ќе го правите...

Одлични софтвери за бизнис-презентации како алтернативи на PowerPoint

Доколку сакате да внесете свежина во вашата работа и да ги воодушевите колегите на следната презентација, заборавете на PowerPoint.

Шокантни факти за водата

Чистата вода за пиење, всушност, е многу голем проблем...

Како да им го украдете месото на лавовите?

Ако ненадејно се најдете сами во џунглата и сте гладни, можете да им го украдете месото на лавовите за да се прехраните. Но, само ако сте итри и паметни како припадниците на племето Доробо од Кенија.

Науката на бакнувањето

Кога двајца луѓе првпат се бакнуваат, тие еден на друг си испраќаат сигнали за нивното здравје и ДНК, преку вкусот и мирисот, кои им помагаат да изберат компатибилен партнер, вели авторот на истражувањето Рафаел Влодарски...

Историјата на чајот низ светот

Ќе се согласите дека пиењето чај е совршен миг за одмор и уживање во друштво на најблиските. Историјата на чајот и традициите на пиење чај се разликуваат од земја во земја...

Ѕвезденото небо над Јосемити

Одлично видео со кое на неколку минути ќе отпатувате до неверојатниот Јосемити.