Ема Јакимовска | Кафе пауза

Пријатен и ведар апартман со автентични детали

Барате инспирација за уредување на домот? Тогаш погледнете го овој колоритен скандинавски апартман во Гетеборг, со софистицирани декоративни елементи.

Книга: „Сенки од еднорог“ – Ракел Мартинес

Книга која ве повикува да се доближите до себеси и да се вивнете без да ги одвоите нозете од земјата...

Скандинавски дом со елементи во индустријален стил

Станува збор за нетипичен скандинавски дом. Самиот простор е отворен и светол, благодарејќи на огромните прозорци, високиот таван и паметниот дизајн.

Следен избор за инструмент: Виолина. Еве зошто…

Доколку во последно време се двоумите со кој инструмент да го започнете новото музичко хоби, ви предлагаме тоа да биде виолината. Еве зошто...

Книга: „Четири спогодби“ – Дон Мигел Руис

Книгата потсетува на изворните учења на Исус и Буда, а е облагородена со длабоката мудрсот на стариот индијански народ - Толтеци, коишто според легендите не изумреле, туку само ги пронашле повисоките сфери на духот.

Како пеењето влијае врз човековото тело и психа?

Без разлика дали си ја потпевнувате омилената песна додека возите во автомобилот или пак сте дел од професионален музички хор, пеењето инспирира и буди неверојатни чувства.

Генијалните умови како минималситички постери

Капил Багат е артист кој создава фантастична серија постери, каде што преку постулатите на минимализмот, ги претставува едни од најбрилијантните луѓе, кои успеале да остават значајна трага врз човештвото.

15 интересни факти за Габриел Гарсија Маркес кои веројатно не сте ги знаеле

Сè поголем број литературни критичари се согласуваат дека Габриел Гарсија Маркес, заедно со Хорхе Луис Борхес и Хулио Кортазар, е еден од најголемите латино-американски писатели на 20-от век.

Придобивките од музичкото образование и свирењето на инструмент

Се смета дека луѓето кои од рани години се занимаваат со музика покажуваат подобри резултати по речиси сите предмети, а истовремено се одлични и во други активности надвор од факултетот.

Колоритна инспирација: 20+ одлични идеи за бојадисување на домот

Како што ќе можете да видите од самите слики, во некои од апартманите одредена силна боја е делумно искористена, додека пак кај некои доминира во целиот простор.

По што се разликуваат совесните и учтиви луѓе?

Совесноста спрема другите луѓе претставува највисока форма на љубезност и емпатија. Тоа е културно однесување, каде се грижите за доброто на останатите, без да очекувате нешто за возврат.

Книга: „Патување од сто чекори“ – Ричард С. Морејс

Морејс го води читателот низ едно кулинарско патување, испреплетено со елементи на индиската и француската култура, прикажувајќи ја нивната богата гастрономија и сите слатки тајни на добриот вкус и неодоливите кулинарски специјалитети.