Како пеењето влијае врз човековото тело и психа?

Како пеењето влијае врз човековото тело и психа?

Се чини дека постои одредена магија кога станува збор за влијанието на музиката врз човековото тело и умствените способности. Без разлика дали си ја потпевнувате омилената песна додека возите во автомобилот или пак сте дел од професионален музички хор, пеењето инспирира и буди неверојатни чувства. Всушност, некои луѓе дури ја надминуваат и депресијата благодарејќи токму на музиката и пеењето. Следствено на ова, еве ги најзначителните придобивки од музиката за човековото тело и психа воопшто.

apartment_bond_194(1).jpg

Физички придобивки:

 • Ја подобрува функцијата на белите дробови, меѓуребрените мускули и дијафрагмата.
 • Позитивно влијае врз спиењето и сонот.
 • Ја подобрува работата на срцето и го олеснува дишењето.
 • Ја опушта тензијата на мускулите.
 • Придонесува за правилно држење на телото.
 • Ги отвора синусите и респираторните патишта.
 • Може да го намали `рчењето со текот на времето.
 • Овозможува лачење на ендорфин.
 • Го зајакнува имуниот систем.
 • Го враќа физичкиот баланс на луѓето со Паркинсонова болест.

(1) kako-peenjeto-vlijae-vrz-chovekovoto-telo-i-psiha-kafepauza.mk

Емотивни придобивки:

 • Ја зголемува самодовербата.
 • Ги поттикнува пријатните и убави чувства.
 • Ја зголемува концентрацијата.
 • Го подобрува расположението.
 • Ја намалува лутината, стравот и вознемиреноста.
 • Ја стимулира креативноста.
 • Влева позитивна енергија.
 • Ја ублажува осаменоста.
 • Ве прави подруштвени и поприфатливи за околината.
 • Едноставно прави да зрачите однатре.

(2) kako-peenjeto-vlijae-vrz-chovekovoto-telo-i-psiha-kafepauza.mk

Пеењето е пред сè забавно! А, во животот значи кога добро се забавувате и убаво го поминувате слободното време. Кога се чувствувате убаво, умот работи подобро, емоциите се позитивни, комуникацијата со другите луѓе е полесна, телото е повитално… Со еден збор, сите нешта стануваат подобри. Па, не за џабе се вели дека музиката е лек за сè!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран преведувач и толкувач. Непоправлив перфекционист. Љубопитна, интуитивна и насмеана. Ја сака уметноста и културниот живот. Идеалист. Верува во астрологија, убаво утринско кафе и позитивно размислување.

Поврзани содржини

Остави коментар