Генијалните умови како минималситички постери

Генијалните умови како минималситички постери

Капил Багат е артист кој создава фантастична серија постери, каде што преку постулатите на минимализмот, ги претставува едни од најбрилијантните луѓе, кои успеале да остават значајна трага врз човештвото.

(0) genijalnite-umovi-kako-minimalistichki-posteri-kafepauza.mk

Постерите ги сочинуваат нивниот лик и еден елемент, кој укажува на нивното најголемо достигнување и наследство. Тој успева да ја долови суштината на животот и делото на Шекспир, Армстронг, Нелсон Мандела и уште многу други познати личности. Погледнете ги постерите подолу, а ако сте заинтересирани за работата на артистот, посетете ја и неговата онлајн-продавница.

Нил Армстронг (05.08.1930 - 25.08.2012)

Нил Армстронг (05.08.1930 – 25.08.2012)

Никола Тесла (10.07.1856 – 07.01.1943)

Никола Тесла (10.07.1856 – 07.01.1943)

Никола Коперник (19.02.1473 - 24.05.1543)

Никола Коперник (19.02.1473 – 24.05.1543)

Марија Кири Склодовска (07.11.1867 -  04.07.1934)

Марија Кири Склодовска (07.11.1867 – 04.07.1934)

Алберт Ајнштајн (14.03.1879 - 18.04.1955)

Алберт Ајнштајн (14.03.1879 – 18.04.1955)

Зигмунд Фројд (06.05.1856 - 23.09.1939)

Зигмунд Фројд (06.05.1856 – 23.09.1939)

Јуриј Гагарин (09.03.1934 - 27.03.1968)

Јуриј Гагарин (09.03.1934 – 27.03.1968)

Мајкл Џексон (29.08.1958 - 25.06.2009)

Мајкл Џексон (29.08.1958 – 25.06.2009)

Нелсон Мандела (1918 - 2013)

Нелсон Мандела (1918 – 2013)

Мартин Лутер Кинг (15.01.1929 - 04.04.1968)

Мартин Лутер Кинг (15.01.1929 – 04.04.1968)

Пабло Пикасо (25.10.1881 - 08.04.1973)

Пабло Пикасо (25.10.1881 – 08.04.1973)

Ервин Шрудингер (12.08.1887 - 04.01.1961)

Ервин Шрудингер (12.08.1887 – 04.01.1961)

Вилијам Шекспир

Вилијам Шекспир

Винсент ван Гог (30.04.1853 - 29.07.1890)

Винсент ван Гог (30.04.1853 – 29.07.1890)

Џон Вен (04.08.1834 - 04.04.1923)

Џон Вен (04.08.1834 – 04.04.1923)

Орвил Рајт (19.08.1871 - 30.01.1948)

Орвил Рајт (19.08.1871 – 30.01.1948)

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран преведувач и толкувач. Непоправлив перфекционист. Љубопитна, интуитивна и насмеана. Ја сака уметноста и културниот живот. Идеалист. Верува во астрологија, убаво утринско кафе и позитивно размислување.

Поврзани содржини

  1. dan Reply

    A каде е Никола Тесла ??? Мајкл Џексон е ГЕНИЈАЛЕН УМ…не разбирам 😀 Да знам дека беше еден од најдобрите пејачи на сите времиња ама сепак Никола Тесла е еден од најзаслужните(според мене и најзаслужниот) да се најде тука 🙂

Остави коментар