Ема Јакимовска | Кафе пауза - Part 18

Историјата на чајот низ светот

Ќе се согласите дека пиењето чај е совршен миг за одмор и уживање во друштво на најблиските. Историјата на чајот и традициите на пиење чај се разликуваат од земја во земја...

10 моќни својства на боровинките

Намален ризик од рак и други болести, зголемен имун систем, поголемо чувство на задоволство, зголемено памтење се само некои од благодетите што со себе ги носи ова овошје.

Домашно чоколадно фонду

Не знаете што е чоколадно фонду? Тоа е онаа вкусна, чоколадна смеса во која се натопуваат парчиња јагоди, банани и слични овошја на стапче. Неодоливо искуство за кое ќе ви треба кратко време и малку мака.

Топ 5 состојки за совршено есенско кафе

Како што лисјата надвор се менуваат од жолти во портокалови, па сè до темноцрвени, така доаѓа време и ладното кафе да го замените со некои потопли варијанти и вкусови.

Кое колаче сте според хороскопскиот знак?

Постојат многу видови тематски хороскоп, но овој сигурно е еден од најинтересните и најсимпатичните кои досега сте ги прочитале.

Значењето на планетата Јупитер во наталната карта

Јупитер ни открива како ја изразуваме нашата дарежливост и толеранција. Ни покажува како им веруваме на другите луѓе и каде ја наоѓаме својата мудрост и разбирање.

Како да ја поставите масата за посебни прилики?

Постојат одредени правила кои треба да се почитуваат при поставување на масата за посебни прилики, кои се разликуваат во зависност од формалноста на пригодата.

Хороскопските знаци илустрирани од Салвадор Дали

Еден поинаков приказ на значењето на хороскопските знаци...

10 работи кои никогаш не треба да му ги кажете на преведувач

Овие 10 изјави се смешни, но и го одразуваат она што многумина го мислат за преведувачката работа.

Планетата Венера низ 12-те хороскопски знаци

Знакот во кој се наоѓа Венера, опишува кои се нештата кои ги цените во животот, сето она што ве привлекува и ви причинува задоволство.