14 октомври 2013 | Кафе пауза

Четврто издание на фестивалот ПМГ Рекордингс

Фестивалот ПМГ Рекордингс 4 ќе се одржи овој петок во Малдинскиот Културен Центар во Скопје...

Есенска храна која ќе ви помогне да ослабете

Есента ни носи голем број вкусни плодови, кои покрај тоа што ќе ви ја наполнат трпезата, одлични се за здравјето и за топењето на вишокот килограми.

Како да си ја вратите својата внатрешна сила?

Ова се 6 работи кои ќе ви помогнат повторно да се чувствувате храбри и да ја победите несигурноста.
Датум: 14 окт 2013
, Автор:

Креативно дизајнирани скутери кои ќе сакате да ги повозите

Ако паднат во рацете на уметник, скутерите можат да се претворат во кул превозно средство кое никој нема да го остави рамнодушен.

Масимо Дути, колекција за жени, октомври, 2013

Женската колекција на Massimo Dutti, октомври, 2013, е за современи, урбани, деловни и космополитски жени. Присутни се кремасти, сиви, тегет и црни нијанси...
Датум: 14 окт 2013
, Автор:

10 моќни својства на боровинките

Намален ризик од рак и други болести, зголемен имун систем, поголемо чувство на задоволство, зголемено памтење се само некои од благодетите што со себе ги носи ова овошје.

Еве зошто не треба да се задевате со куче затворено во автомобил

Ова смешно анимирано видео е дело на студиото за анимација Birdbox, кои по подолга пауза повторно се решија да изненадат со кусо филмче.

Пабло Пикасо и неговиот генијален ум

Прочитајте ги овие цитати од генијалецот Пабло Пикасо, кои ќе ви покажат дека бил подеднакво генијален во повеќе полиња од животот исто колку и во уметноста.

Библиотека во Берлин дизајнирана како човечки мозок

Доколку некогаш се решите да го посетите Слободниот Универзитет во Берлин, тогаш задолжително појдете во неговата ултрамодерна филолошка библиотека.

Воодушевувачки пејзажи сликани од вселената

Честопати не ја цениме доволно убавината на пејзажите на планетата Земја, погледнати од земјена перспектива. Но, одозгора, спектакуларните сцени се воодушевувачки.