Кога Бог го држи фотоапаратот

Волшебни планински предели, суви пустини и бели зимски утра се само дел од оваа збирка од прекрасни слики кои се благодет за душата.

Најслатките мачиња

Љубителите на мачињата ќе уживаат во оваа селекција на фотографии од Natalya Kuznetsov. Некои ги претставуваат како најслатките мачиња на интернет. Погледнете... Ќе се согласите?
Датум: 27 јун 2011
, Автор:

Фотографирани фотографии од минатото

Умешноста во овие фотографии е да се раскаже интересна приказна од минатото (старата фотографија) на вистинското место каде што се одвивала (новата фотографија), спојувајќи ги елементите од просторот што попрецизно.
Датум: 24 јун 2011
, Автор:

Родители и деца си ги менуваат главите

Уметничкиот директор Florian Schmucker, фотографот Paul Ripke и режисерот со прекар POP составиле тим и направиле забавна дигитална уметничка серија со деца и родители чии глави си ги имаат сменето местата.

Прекрасни фотографии што изгледаат како слики

Барбара Кол е самоук фотограф, која се занимава со оваа професија уште од 1987 година, кога користела обичен фотоапарат, Polaroid Spectra. Во 1993 година, една слика од Лусиен Фројд ја инспирирала да го промени правецот на својата работа.
Датум: 10 јун 2011
, Автор:

Ловец на убавици

„Гледам во субјектот и чкрапам - тоа е единствениот начин да се фати моментот кој во спротивно би исчезнал како солзи на дожд.“
Датум: 03 јун 2011
, Автор:

Фотограф ги претвора неговите ќеркички во слатко парче уметност

Магијата во работата на Џејсон Ли се случува кога тој создава прекрасни уметнички дела од неговите две преслатки ќеркички, во наместена сцена.

Извонредни ноќни фотографии

За да се направи добра ноќна фотографија, потребен е талент и вештина, но и добар апарат. Ова е предизвикувачка работа за секој фотограф, но резултатите се често извонредни.

Неодоливи зајдисонца помеѓу облаците

Небото недопрено од човечка рака, извајано од разните форми на облаците кои ја менуваат бојата благодарение на сонцето кое заоѓа, е само уште една од листата омилени работи за фотографирање.

Преслатки поспани бебиња

Поспаните бебиња се инспирација за американската фотографка Трејси Рејвер. За да можат да заспијат, таа мора да создаде топли услови во студиото, а пред снимањето, тие мора да се наранети.
Датум: 03 апр 2011
, Автор:

Уметност, шминка и убавина

Стремежот на фотографката очигледно е да ги прикаже емоциите, моќта и внатрешната убавина на жената, преку надворешно боење на лицето.

Што сè можете да направите со вашите јајца?

Навистина смешно, ведро и пред сè креативно. А за сето ова е виновна Vanessa Dualib.
Датум: 22 мар 2011
, Автор: