Уметност која ѝ пркоси на логиката

Џи Јанг Ли создава исклучително сложени сцени за кои е потребно неверојатно многу трпение, но она што е навистина интересно е дека таа во својата работа не употребува никаков вид фотоманипулации. Со недели, а понекогаш и месеци, младата артистка од Кореја е затворена во своето мало студио каде што им дава живот на светови кои ѝ пркосат на логиката. Во нив секогаш можете да ја забележите и неа, бидејќи овие фотографии на некој начин се неконвенционални автопортрети. Инспирирана од својот личен живот како и од старите корејски митови и легенди, секоја фотографија има своја приказна која дополнително додава на интензивната драма. Погледнете дел од нејзините неверојатни дела…

Уметност која и пркоси на логиката

Воскреснување

Уметност која и пркоси на логиката

Во лов на богатство

Уметност која и пркоси на логиката

Соба за паника

Уметност која и пркоси на логиката

Скршено срце

Уметност која и пркоси на логиката

Ќе се вратам

Уметност која и пркоси на логиката

Мојата хемиска романса

Уметност која и пркоси на логиката

Последната вечера

Уметност која и пркоси на логиката

Роденден

Уметност која и пркоси на логиката

Патувањето на девојката

Уметност која и пркоси на логиката

Малото девојче со ќибритите

Уметност која и пркоси на логиката

Синџир на исхрана

Уметност која и пркоси на логиката

Кошмар

Уметност која и пркоси на логиката

Ноќен пејзаж

Уметност која и пркоси на логиката

Црни птици

Уметност која и пркоси на логиката

Бескрајната трка

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар