Познати уметнички слики како фотографии

Познати уметнички слики како фотографии

Денеска ви претставуваме еден интересен фотографски проект, наречен „Преработки“, во кој различни веб-артисти ги преработуваат култните уметнички слики во фотографии. Некои од артистите фотографиите ги направиле во модерен стил, други се одлучиле за поиронично претставување, а има и такви кои се обиделе да ја доловат оригиналната атмосфера од уметничкото дело.

Ние издвоивме некои од повпечатливите преработки, но доколку сакате да видите повеќе, посетете го веб-сајтот каде што е објавен проектот.

„Автопортрет 1889“, Винсент ван Гог - преработено од Сет Џонсон

„Автопортрет 1889“, Винсент ван Гог – преработено од Сет Џонсон

„Девојка која чита писмо крај прозорец“, Вермеер - преработенo од Ванда Мартин

„Девојка која чита писмо крај прозорец“, Вермеер – преработено од Ванда Мартин

„Двете Фриди“, Фрида Кало - преработено од Клер Бел

„Двете Фриди“, Фрида Кало – преработено од Клер Бел

„Автопортрет“, Фрида Кало - преработено од Јесенија Калока

„Автопортрет“, Фрида Кало – преработено од Јесенија Калока

„Девојката со сладоледот“, Вејн Тибу - преработено од Стефани Гоно

„Девојката со сладоледот“, Вејн Тибу – преработено од Стефани Гоно

„Момче со кошница овошје“, Караваџо - преработено од Гвидо Ричи

„Момче со кошница овошје“, Караваџо – преработено од Гвидо Ричи

„La Bonne Foi“, Магрит - преработено од Ноеми Мацукели

„La Bonne Foi“, Магрит – преработено од Ноеми Мацукели

„Портрет на Силвија вон Харден“, Вилхелм Хајнрих Ото Дикс - преработено од Штефан Хофман и Сојон Ким

„Портрет на Силвија вон Харден“, Вилхелм Хајнрих Ото Дикс – преработено од Штефан Хофман и Сојон Ким

„Давид и Голијат“, Караваџо - преработено од Мигел Итурб

„Давид и Голијат“, Караваџо – преработено од Мигел Итурб

„Автопортрет“, Фрида Кало - преработено од Кевин Том

„Автопортрет“, Фрида Кало – преработено од Кевин Том

„Дамата со хермалин“, Леонардо да Винчи - преработено од Сара Херцман

„Дамата со хермалин“, Леонардо да Винчи – преработено од Сара Херцман

„Св. Роза од Лима“, Карло Долчи - преработено од Жиневјева Блаш

„Св. Роза од Лима“, Карло Долчи – преработено од Жиневјева Блаш

„Американско готски“, Грент Вуд - преработено од Џеси џон Ханифорд

„Американско готски“, Грент Вуд – преработено од Џеси џон Ханифорд

„Нарцис“, Караваџо - преработено од Макс Церан

„Нарцис“, Караваџо – преработено од Макс Церан

„Ноќни јастреби“, Едвард Хопер - преработено од Бастијан Вајс

„Ноќни јастреби“, Едвард Хопер – преработено од Бастијан Вајс

„Автомат“, Едвард Хопер - преработено од Ор Ејтан

„Автомат“, Едвард Хопер – преработено од Ор Ејтан

„Арахна“, Веласкес - преработено од Евгенија Бланк

„Арахна“, Веласкес – преработено од Евгенија Бланк

„Собата во Арл“, Винсент ван Гог - преработено од Џошуа луис Сајмон

„Собата во Арл“, Винсент ван Гог – преработено од Џошуа Луис Сајмон

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран преведувач и толкувач. Непоправлив перфекционист. Љубопитна, интуитивна и насмеана. Ја сака уметноста и културниот живот. Идеалист. Верува во астрологија, убаво утринско кафе и позитивно размислување.

Поврзани содржини

Остави коментар