Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет

Фотографот на пејзажи, Мајкл Квин, нè води во визуелна авантура со серијата фотографии наречена „Одблесокот на Гренланд“. Секоја фотографија вклучува занемувачки поглед кон природните ледени формации кои изгледаат како да пловат на површината на мирната сина вода, додека пак светлината одбивајќи се на сите страни предизвикува интензивни сенки како и зеленикав сјај на делови од глечерите.

Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет

Масивните ледени структури изгледаат како да се од некој друг свет. Насипите од лед создаваат заоблени линии и шилести рабови кои совршено се спојуваат во непознати и апстрактни аранжмани. Според своето био, Квин е посветен да ги инспирира луѓето да ги посетат природните чуда во светот. Оваа страст е причината позади многу негови колекции од фотографии кои им овозможуваат на луѓето секојдневно да имаат пристап до исклучителната убавина на природата.

Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет Ледени структури кои изгледаат како да се од некој друг свет


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар