Интимна конекција потенцирана со неонски бои

Интимна конекција потенцирана со неонски бои

„The Glow“ (Блесокот) е колоритна фотосерија од бразилската артистка Сара Леал. Употребувајќи неонски бои и црна светлина, Сара истакнува одредени детали од човечкото тело, на еден невообичаен, но прекрасен начин. Портокаловата и зелената боја распрскана на сината кожа, создава една надреална композиција во која дланките, усните и очите се истакнуваат наспроти темнината.

Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои

Со својата фотосерија Леал ни открива еден затскриен свет, кој се открива единствено под осветлувањето од невидливата ултравиолетова светлина т.н. црна светлина. Таа им се приближува на субјектите за да ја фотографира нивната интимна конекција, а сенките и светлата помешани заедно, креираат воодушевувачка дисторзија помеѓу формите и боите.

Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар