Извонредни ноќни фотографии

За да се направи добра ноќна фотографија, потребен е талент и вештина, но и добар апарат. Ова е предизвикувачка работа за секој фотограф, но резултатите се често извонредни.

Неодоливи зајдисонца помеѓу облаците

Небото недопрено од човечка рака, извајано од разните форми на облаците кои ја менуваат бојата благодарение на сонцето кое заоѓа, е само уште една од листата омилени работи за фотографирање.

Преслатки поспани бебиња

Поспаните бебиња се инспирација за американската фотографка Трејси Рејвер. За да можат да заспијат, таа мора да создаде топли услови во студиото, а пред снимањето, тие мора да се наранети.
Датум: 03 апр 2011
, Автор:

Уметност, шминка и убавина

Стремежот на фотографката очигледно е да ги прикаже емоциите, моќта и внатрешната убавина на жената, преку надворешно боење на лицето.

Што сè можете да направите со вашите јајца?

Навистина смешно, ведро и пред сè креативно. А за сето ова е виновна Vanessa Dualib.
Датум: 22 мар 2011
, Автор:

Интересна уметност од секојдневни предмети

Погледнете ги овие фотографии кои се направени како инспирација од секојдневните предмети кои ги користиме.

Фасцинантни огномети

Сетете се на новата љубов што се родила под распуканото небо, на заводничките погледи, на држењето за рака гледајќи нагоре. Овие фотографии се фасцинантни бидејќи нивните креатори ги фатиле совршените бои...
Датум: 11 мар 2011
, Автор:

Очи широко отворени кон сонот

Фотографиите на Mikko Lagerstedt потсетуваат на соништата, оние кои не ги паметиме баш јасно.

Последниот оброк на неколку осудени убијци

Кој бил последниот оброк на некои осудени убијци?

Додека бебето спие…

Мајката на оваа малечка принцеза, Адел Енерсен од Хелсинки, Финска, по професија e копирајтер и концепциски дизајнер во областа на маркетингот, која за време на породилното отсуство си смислила фантастично хоби.

Боите на природата во макрофотографија

Оваа прекрасна и инспиративна колекција од макрофотографии е направена од страна на самоукиот фотограф Јоаким Краемер кој има само 19 години, а живее во Норвешка.

Колоритна женственост низ објектив

„Сакам да создавам фотографии кои имаат душа. Еден фотограф не е ништо поразличен од сите останати, ако не успее да раскаже приказна. Убавината не е универзална, најважната работа е чувството.“