Артистка скицира морски пејзажи кои потоа ги фотографира држејќи ги над крајбрежјето

Артистка скицира морски пејзажи кои потоа ги фотографира држејќи ги над крајбрежјето

Без оглед на временските услови, азербејџанската артистка Фидан Заман излегува на брегот на Каспиското море за да ги скицира морето и небото. Од темни, мрачни води и сиви облаци до тиркизни бранови и сончеви хоризонти, таа ја доловува убавината на плажата во текот на сите четири сезони. Сите скици живеат во нејзината тетратка за скицирање, но стануваат дел од пејзажот кога таа ги држи над крајбрежјето за да ги фотографира. Каспиското море и неговите промени, таа ги прикажува со акрилни бои на две страници од нејзината тетратка за скицирање. Кршливите бранови се прикажани со бели пигменти, додека сцените на зајдисонцето се убаво опишани во меки градиенти. Резултатите не изгледаат како цртеж, туку како вистинска слика од пејзажот.

Каспиското море се наоѓа помеѓу Европа и Азија и е најголемaта водена површина која е обиколена од сите страни со копно. Поради својата големина, државите што го опкружуваат – Азербејџан, Иран, Казахстан, Русија и Туркменистан не можат да се согласат дали да го нарекуваат море или езеро. Без оглед на тоа како е класифицирано, уметничките дела на Заман се во чест на неговите мирни бранови.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Fidan Zaman (@fidan.art) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Fidan Zaman (@fidan.art) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Fidan Zaman (@fidan.art) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Fidan Zaman (@fidan.art) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Fidan Zaman (@fidan.art) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Fidan Zaman (@fidan.art) el

Погледнете ги овие 23 неверојатно реалистични цртежи на мачки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар