студ | Кафе пауза

Дали знаете дека можете да го истренирате вашето тело да не чувствува студ?

Што ако на работа, во канцеларијата вие сте единствените секогаш облечени во повеќе слоеви облека додека вашите колеги уживаат облечени во блузи?

Фотографии од поларни мечки направени во дивина

Фотографот Дејвид Хемингс со години го фотографира животинскиот свет, а неговите најнезаборавни моменти се средбите со мајките поларни мечки и нивните младенчиња што се стари само неколку недели.

5 чудни начини на кои студеното време влијае на вашето тело

Иако звучи очигледно, можеби не знаевте за влијанието што го има студот на нашите тела.

10 причини зошто зимата е фантастична за мрзливите луѓе

Има многу придобивки кои можат да се сметаат за предност од страна на мрзливите луѓе во текот на ладните зимски месеци.
Датум: 14 јан 2016

5 болести кои се кријат зад студените раце

Ви се случува ли да не успеете да ги загреете вашите раце, дури ни кога сте во топол простор?

Ојмјакон – Најладното село во светот

Ојмјакон е село кое се наоѓа во Република Јакутија, во Русија. Иако името на ова село означува вода што не замрзнува, што е поради топлиот извор кој се наоѓа во негова близина, Ојмјакон е прогласено за најладното село на планетата Земја.

Прекрасни и сликовити зимски градови ширум светот

Доколку имате можност, зарем не би сакале да ги искористите убавините на ова годишно време така што ќе посетите некој од најубавите и најсликовитите зимски градови низ светот?

Луѓето се во суштина добри кога некому му е потребна помош

Дете се смрзнува без јакна чекајќи автобус додека паѓа снег. Што би направиле ако наидете на автобуската станица?
Датум: 20 фев 2014
, Автор:

Погледнете како изгледа Чикаго под мраз

Во вторникот во Чикаго беа измерени рекордно ниски температури од дури 31 степен под нулата. Погледнете како изгледаше овој град под мраз, преку следниве фотографии.

Како да се стоплите кога надвор е „ѕивра“ ладно?

Кога многу ни студи, сите посегнуваме по вообичаените начини на загревање – го засилуваме парното, пиеме топол чај и слично. Некои од овие работи се погрешни, но други ќе ви помогнат подолго да ја задржите топлината на телото.
Датум: 27 ное 2013
, Автор:

Да не ви студи?

Фатија зимските студови и мразови, па токму затоа овој неверојатен изум и тоа како ќе ни биде потребен.
12