Луѓето се во суштина добри кога некому му е потребна помош

Луѓето се во суштина добри кога некому му е потребна помош

Дете се смрзнува без јакна чекајќи автобус додека паѓа снег. Што би направиле ако наидете на автобуската станица?

Ова е експеримент на норвешкото СОС-детско село во кој детето глуми дека јакната му е украдена, а се договорил со неговиот наставник да го чека на клупата. Реакциите на луѓето ќе ве трогнат. Многупати мислиме дека има лошо во нас, дека често сме бесчувствителни и сурови, но секој од нас веројатно би подал рака кога некому му треба помош. Особено никој не може да остане рамнодушен на детската мака. Видеото е со цел да се подигне свеста за состојбата на децата во Сирија.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар