08 јануари 2014 | Кафе пауза

Погледнете како изгледа Чикаго под мраз

Во вторникот во Чикаго беа измерени рекордно ниски температури од дури 31 степен под нулата. Погледнете како изгледаше овој град под мраз, преку следниве фотографии.

Зошто престанува заљубеноста?

Колку и да е љубовта голема и силна, со текот на годините, интензитетот на емоциите се намалува, жарта згаснува и тоа возвишено чувство на задоволство и исполнетост се претвора во нешто сосема друго.
Датум: 08 јан 2014
, Автор:

7 здрави ужинки во кои ќе уживате

Ако сакате да останете фит и да се ослободите од вишокот килограми, неопходно е да ги замените нездравите грицки со здрави ужинки.

Нов тренд на фотографирање: бикини мост

Веќе на големо се прикачуваат вакви фотографии на социјалните мрежи, а трендот само ќе станува сè поголем.

Најморбидните случаи со месечари

Месечарењето е многу сериозна работа, а токму тоа го докажуваат следниве четири неверојатно морбидни случаи.

Моден тренд: плетени алки

Плетените алки се вистински хит во зимските денови. Ги има во многу различни модели и варијанти, плетени од волница или од конци за везење, со разни додатоци како копчиња, монистра или пак плетени цветови...
Датум: 08 јан 2014
, Автор:

Црвена земја на чудата

Фотографот Шон Линч го претвора хималајскиот масив Анапурна во Непал, во вистинска црвена, магична земја на чудата. Неговите фотографии се повеќе бајковити, отколку реални.

Еве зошто не смееш да заспиеш на забава

Кога се оди на забава секогаш треба да почитувате само едно правило, никогаш не треба да си дозволите први да заспиете.

Преживеала рак, па трчала маратон 366 дена по ред

64-годишната Австралијанка Џанет Мари Вејклин и нејзиниот 68-годишен партнер Ален Мари, ја започнале минатата 2013 година со амбициозен проект наречен „Running Raw Around Australia“.

Книга: „Подмолна убавина“ – Ребека Џејмс

Тинејџерски трилер со сите нишани, приказна за сестринската љубов, пријателите и предизвиците кои со себе ги носат најлудите години од нашите животи...

4 причини да чекорите боси по жар

Босоногото чекорење по жар е една од најоткачените работи што човек може да ги направи.

Романтични филмски сцени со кучето на шефот

Тоа што требало да биде забава за време на паузата за ручек, на Крис му се видело убаво, па на крајот го претворил во фото-проект.