Генијално езерце на кое може да се лови риба низ прозорецот

Едно мало езеро со „пловечко“ село стана хит меѓу фотографите на пејзажи во последните неколку години. Лесно е да се види зошто...

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Има толку многу причини да го посетите мексиканскиот полуостров Јукатан, особено ако сте хедонист кој сонува за топли тропски региони и бесконечни песочни плажи под палмите, со коктел во раката.

Луѓе од езерото: Необичен народ кој преживува благодарение на акробатиката на вода

Традиционалниот риболов во тој дел од земјата бара неверојатна умешност, трпеливост и сила.

Како од бајка: Прекрасно тиркизно швајцарско езеро, но и една морничава легенда

Особено во комбинација со зеленилото на околните шуми, оваа дестинација потсетува на најубавите сцени од рекламите за чоколадото „Милка“.

Прекрасно езеро со необична боја каде што и вие ќе сакате да си направите неколку фотки

Меѓу замоците, плажите, империјалните резиденции, на списокот со атракции што секој турист треба да ги посети е розовото езеро.

Најшареното езеро во светот: Нереална убавина што може да ја создаде само природата

Многумина веднаш помислуваат дека ова се обоени камења, но единствениот сликар тука е природата, а боите варираат од светлоцрвена до зелена и сина.

Оваа тврдина е изградена на езеро и е една од најзачуваните во Италија

Сирмионе е гратче што се наоѓа на брегот на езерото Гарда, а тоа езеро се смета за најубаво во цела Италија и таму се наоѓа и една од најзачуваните тврдини.

Езерото Атабад: Рајско место создадено од катастрофа

Езерото со тиркизна боја во подножјето на импресивните планини стана туристичка атракција што ја посетуваат илјадници луѓе од целиот свет.

Научниците пронашле езеро со течна вода на Марс

Досега ни беше познато дека течната вода се формира наизменично на површината на Марс, но откритието за постоењето на езеро ги отвара вратите за многу нови откритија.

10 идеи за летен одмор покрај најубавите европски езера

Погледнете каде сè може да одморите ова лето и изберете ја дестинацијата која најмногу ви одговара.

Каква куќа можете да си купите за 300.000 евра во различни делови од светот?

Многумина од нас се интересираат како живеат луѓето во останатите делови од светот.