Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Има толку многу причини да го посетите мексиканскиот полуостров Јукатан, особено ако сте хедонист кој сонува за топли тропски региони и бесконечни песочни плажи под палмите, со коктел во раката. А, сега има уште еден мотив: живописното езеро Ик Кил во истоимениот археолошки парк во центарот на Јукатан.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Иако од небото изгледа како црна дупка во земјата, малку злокобно и темно, тоа е езеро во „дупка“ во земјата што на сликите изгледа нереално убаво. Сместено е речиси 30 метри под површината на земјата и има форма на тркалезен базен создаден за одмор и бегство од сè. Додека лежите заштитени од карпите, глетката паѓа само во кристално тиркизната вода, зелените „завеси“ и небото. За да се одржи оваа чувствителна област чиста, сите посетители треба да се истушираат во кабините пред да се капат, а знаците на влезот бараат да не користат креми за сончање, производи за нега на кожата, па дури и шминка. Исто така, скокањето во водата не е дозволено.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

До него се доаѓа по скали, а растенијата што паѓаат од врвот до водата оставаат впечаток на зелени завеси или некои украси. Археолошкиот парк во кој се наоѓа е всушност урнатини и остатоци на Маите, а Индијанците го сметаат самото езеро за свето. Се користело за ритуали на жртвување на Богот на дождот, Чаак, поради што беа пронајдени многубројни примери на индиски накит на дното на езерото. Додека многумина ќе речат дека жртвувале луѓе, археолозите нагласуваат дека тоа не било практика. Поверојатно е дека станува збор за гласини и нечиј обид да додаде малку мистика на ова место.

Денес, ова место е во тек со модерното време, затоа во близина се изградени ресторан, хотел и многубројни објекти за посетители, од кои секоја година има сè повеќе.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прочитајте дали ова е најубавиот регион во Италија?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар