Направете го овој тест и откријте што е тоа што другите го забележуваат кај вас!

Направете го овој тест и откријте што е тоа што другите го забележуваат кај вас!

Секој од нас има една страна од својата личност што сака да ја покаже и друга што претпочита да ја сокрие. Сите сакаме да ги скриеме нашите маани. Сепак, овие работи не секогаш остануваат скриени. Колку и да сакаме да ги скриеме нашите маани, некои луѓе можат да ги препознаат. Сè што сакаме да скриеме не останува скриено, а ако сакате да дознаете што другите луѓе секогаш забележуваат кај вас, направете го овој тест на личноста. Погледнете ја илустрацијата и изберете еден од 4-те цртежи.

Направете го овој тест и откријте што е тоа што другите го забележуваат кај вас!

 • Цртеж бр. 1

  Луѓето ја забележуваат вашата навика да ги минимизирате сопствените проблеми; секогаш се трудите да ги скриете вашите негативни моменти во животот. Секогаш сакате да изгледате добро пред сите и да бидете подготвени да им помогнете на луѓето во секоја тешкотија. Чувствувате дека треба да бидете многу силни за да не ја покажете вашата ранливост. Сепак, колку и да се трудите да го скриете тоа, луѓето можат да видат кога ги потиснувате чувствата. Обидете се да бидете поопуштени, бидејќи стремежот кон совршенство е само начин да си го комплицирате животот. Не срамете се да ги покажувате своите вистински чувства затоа што тоа не ве прави полоши или послаби туку посилни и помудри.

 • Цртеж бр. 2

  Она што другите луѓе секогаш го забележуваат кај вас е вашата склоност кон самосаботажа, за што ни вие не сте свесни. Имате тенденција да ги криете деловите од себе кои имаат најголема вредност. Многу сте несигурни, а како резултат на тоа се плашите од туѓото расудување. Имате тенденција да ја намалувате вашата вредност, а тоа се манифестира во токсичните односи со пријателите, семејството, па дури и со партнерот. За да се ослободите од ова, треба да дознаете повеќе за себе, да ја видите вашата вредност и да го барате она што навистина го сакате во животот. Немојте да се саботирате себеси, го имате она што е потребно за да бидете среќни на свој начин, но за да го направите тоа, треба подобро да се грижите за себе.

 • Цртеж бр. 3

  Луѓето секогаш ја забележуваат вашата себична природа, дури и ако се обидувате да ја скриете. Амбицијата и потребата секогаш да бидете пред секого и да го сакате најдоброто за себе без да размислувате за другите е нешто многу импресивно во вашата личност, дури и кога станува збор за малите нешта. Верувате дека сè што се случува во вашиот живот е многу поинтересно и подобро отколку во животот на другите, па не секогаш можете да го контролирате ова однесување и поради тоа често имате проблеми со луѓето околу вас. Вие сте личност која сака да привлекува внимание. Со гордост ги откривате вашите достигнувања. Сепак, не сте доверлива личност и преиспитувате сè што може да ви изгледа сомнително.

 • Цртеж бр. 4

  Изборот на оваа слика укажува дека сте субјект кој е многу склон на критики и е целосно незадоволен од успесите постигнати во текот на животот. Во секојдневните ситуации, пристапувате со голем песимизам и ги криете своите ставови за кои верувате дека може да имаат последици врз тоа како другите ги оценуваат вашите постапки. Вашата навика да се жалите е толку силна што е невозможно да се скрие од другите. Се чини дека секогаш сте незадоволни од вашиот живот и ја користите секоја прилика да се жалите за она што ви се појавува. Се обидувате да не претерате, но сепак не можете да ја сокриете оваа навика бидејќи е дел од вашата личност. Негативноста и жалењето не треба да се кријат, туку да се елиминираат. Сфатете колкава штета ви нанесуваат и бегајте од нив за ваше добро.

Доколку се забавувавте со овој тест, можеби ќе сакате да направите и друг за да ја откриете вашата најистакната нарцисоидна особина.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар