Во сенка на туризмот: Тивок залив на нереално убави плажи и села кои лебдат на вода

Во сенка на туризмот: Тивок залив на нереално убави плажи и села кои лебдат на вода

Јужно од популарниот залив Халонг се наоѓа нереално убава оаза каде што нема да се судирате со туристи, но лесно можете да го задоволите гладот за природна убавина, релаксација на сонце и активен одмор.

Во сенка на туризмот: Тивок залив на нереално убави плажи и села кои лебдат на вода

Виетнамскиот Залив, дом на повеќе од илјада острови, островчиња и гребени, е едно од најневеројатните места на земјата. Неверојатните пештери и другите ремек-дела на природата се мамка за многу туристи. Но, заливот Халонг во Виетнам не е ѕвезда во таа област, особено ако барате малку потивок агол каде што нема да се судирате толку многу со туристите.

Јужно од заливот Халонг се наоѓа убавата оаза на заливот Лан Ха, составена од четиристотини карпи со песочни плажи и тиркизна вода. Овој прекрасен залив живее безгрижно во сенка на „популарниот брат“, и покрај 139-те чисти и затскриени плажи.

Во сенка на туризмот: Тивок залив на нереално убави плажи и села кои лебдат на вода

Ако се нурнете во тиркизната боја, ќе наидете на стотици видови риби и други живописни сцени под површината, вклучувајќи и некои од ретките видови азиски корали. Среќниците имаат можност да забележат и фоки или делфини.

Но, заливот нуди и многу повеќе можности со кои е лесно да го пополните времето. Истражување скриени места со кајак, искачување на островот Кат Ба и возење велосипед се само некои од нив. Исто така, лебдечките села на заливот Лан Ха овозможуваат спектакуларен поглед.

Каи Бео е најстарото село во заливот, но и во целиот Виетнам. Таму има околу 300 семејства кои живеат од риболов, а нивните куќи се поврзани. Истражувајќи го селото, лесно можете да стигнете од една до друга куќа преку мостовите.

Во сенка на туризмот: Тивок залив на нереално убави плажи и села кои лебдат на вода

Погледнете го ова место во Индија кое изненадува со своето шаренило, но и со една необична приказна.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар