Езеро над океанот! Дали е ова најголемата оптичка илузија на природата?

Езеро над океанот! Дали е ова најголемата оптичка илузија на природата?

Сорвагсватан е името на најголемото езеро на Фарските Острови. Има површина од 3,4 квадратни километри и се протега на вулканскиот остров Вагар, што се наоѓа помеѓу Шкотска, Норвешка и Исланд.

Езеро над океанот! Дали е ова најголемата оптичка илузија на природата?

Иако на фотографиите може да изгледа како да се издига неколку стотини метри над океанот, се наоѓа на надморска височина од околу 30 метри.

Езеро над океанот! Дали е ова најголемата оптичка илузија на природата?

Ова езеро се нарекува и Леитисватан и е опкружено со клисури што спречуваат неговата вода да се влева во Атлантикот.

Езеро над океанот! Дали е ова најголемата оптичка илузија на природата?

Целиот остров Вагар е полн со прекрасни предели – од ретки птици до живописни ливади каде што пасат овци.

Погледнете ја оваа невообичаена појава што го создава најмоќниот вртлог во светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар