Готови за 90 секунди: Рецепт за сочни лепчиња без пченично брашно

Готови за 90 секунди: Рецепт за сочни лепчиња без пченично брашно

Овие кето лепчиња може да ги намачкате со хумус, со намаз од авокадо, со домашен џем или со други омилени состојки.

Готови за 90 секунди: Рецепт за сочни лепчиња без пченично брашно

Потребни состојки:

  • 1 јајце
  • 1 лажица растопен путер или масло
  • 3 лажици бадемово брашно
  • 1/2 лажичка прашок за печиво
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

1. Измешајте ги сите состојки во еден сад и мешајте додека не добиете смеса без грутки, потоа ставете ги во подмачкани чинии погодни за микробранова печка.

2. Печете ги 90 секунди, а потоа откако малку ќе се изладат, преполовете ги лепчињата. По желба, можете да ги премачкате со путер и да ги пржете во загреана тава или да ги загреете на тостер.

Прочитајте кои 6 зачини може да ги користите ако сте на кето диета.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар