Громогласна вода: Невообичаена појава што го создава најмоќниот вртлог во светот

Громогласна вода: Невообичаена појава што го создава најмоќниот вртлог во светот

Една од најневообичаените природни појави во Норвешка е појавата на силни струи и вители што можат да се видат само во теснецот Салстраумен, 30 километри источно од градот Бодо.

Громогласна вода: Невообичаена појава што го создава најмоќниот вртлог во светот

Во теснец долг три километри и широк 150 метри, плимата и осеката предизвикуваат прелевање на еден фјорд во друг, што предизвикува громогласен вртлог што се движи со брзина од речиси 40 километри на час. Истовремено, огромна количина вода се менува на секои шест часа.

Кога плимата доаѓа од запад, најдобрите погледи се на источната страна од мостот. Големината на вртлогот варира, а јачината на водата најдобро ќе ја доживеете ако стоите покрај брегот, но мора да бидете исклучително внимателни.

Громогласна вода: Невообичаена појава што го создава најмоќниот вртлог во светот

Громогласна вода: Невообичаена појава што го создава најмоќниот вртлог во светот

Громогласна вода: Невообичаена појава што го создава најмоќниот вртлог во светот

Громогласна вода: Невообичаена појава што го создава најмоќниот вртлог во светот

Погледнете ги овие мали места за одличен одмор – неразвиени медитерански бисери што ќе ви го освојат срцето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар