Дали ушите ви се затнати од водата? Решете го проблемот со овие 3 трика

Дали ушите ви се затнати од водата? Решете го проблемот со овие 3 трика

Речиси на сите им се има случено да им се затнат ушите од водата и сите го знаеме стариот трик со скокање на едната нога. Но, ако тоа не ви помогне, испробајте некој од наведените трикови.

Дали ушите ви се затнати од водата? Решете го проблемот со овие 3 трика

1. Џвакајте или преправајте се дека џвакате

Коските на вилицата се наоѓаат во близина на увото и помагаат ако правите движење како да џвакате храна. Јадете нешто, ставете гума за џвакање во устата или само импровизирајте. Во исто време, навалете ја главата надолу од страната на увото што не ви е затнато и свртете го нагло на другата страна.

2. Создајте вакуум во увото

Ставете го увото на дланката, а потоа притиснете ја дланката внатре-надвор. Ова ќе создаде мал вакуум за да се извлече водата од увото. Вакуумот може да се направи и со прст. Наведнете го увото надолу, турнете го прстот во него и брзо извлечете го.

Повторувајте додека не излезе водата. Прстот мора да биде чист. Обидете се и со масирање на увото во насока на стрелките на часовникот.

3. Исушете го увото со топол воздух

Ако не сте успеале да го одзатнете увото додека сте на плажа, кога ќе се вратите дома, решете го проблемот со фен за коса. Држете го фенот на растојание од 30 цм од увото, а топлиот воздух ќе го поттикне испарувањето на водата од увото.

Прочитајте што ќе се случи со вашето тело ако носите слушалки премногу долго.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар