Мали места за одличен одмор: Неразвиени медитерански бисери што ќе ви го освојат срцето

Мали места за одличен одмор: Неразвиени медитерански бисери што ќе ви го освојат срцето

Тука ќе најдете прекрасна природа, чисто море, прекрасни градови и повеќе простор за себе.

Леванцо, Италија

Мали места за одличен одмор: Неразвиени медитерански бисери што ќе ви го освојат срцето

Островот лоциран веднаш до западниот брег на Сицилија зафаќа само 6 квадратни километри. Идиличното село се наоѓа покрај крајбрежјето, во подножјето на ридовите кои обезбедуваат заштита, а освен тивките улици и бело-сините градби долж крајбрежјето, тука можете да ја најдете и познатата пештера Грота дел Џеновезе, насликана од античките предци уште во неолитот.

Хидра, Грција

Мали места за одличен одмор: Неразвиени медитерански бисери што ќе ви го освојат срцето

Само неговото име звучи освежувачки, а е добиено поради големиот број природни извори на вода во античко време. Но, тука не е крајот на освежувањето. На живописниот остров недалеку од Атина нема автомобили и мотори. Сè може да се посети пеш: плажите, живописните манастири, таверните, шумските патишта што водат кон ридовите и музеите.

Антиб, Франција

Мали места за одличен одмор: Неразвиени медитерански бисери што ќе ви го освојат срцето

Иако Антиб е всушност туристичко одморалиште, таму нема премногу луѓе. Својата автентичност ја чува во стариот романтичен град, во античките места, во средновековните бедеми, во една од најголемите колекции на дела на Пикасо, во раскошните градски градини и во домашното сирење и вино.

Сими, Грција

Мали места за одличен одмор: Неразвиени медитерански бисери што ќе ви го освојат срцето

Шарените вили изградени во класицистички стил совршено се вклопуваат во зелените и карпести ридови над пристаништето, создавајќи една од најслатките сцени што Медитеранот може да ја понуди. А, убавите патеки меѓу карпите водат до скриените заливи…

Поркерол, Франција

Мали места за одличен одмор: Неразвиени медитерански бисери што ќе ви го освојат срцето

Во мала оаза во близина на француската ривиера владее мајката природа. Пушењето цигари и автомобилите не се дозволени, а наместо тоа, има многу велосипеди и велосипедски патеки што водат низ прекрасни медитерански шуми и песочни плажи.

Ментон, Франција

Мали места за одличен одмор: Неразвиени медитерански бисери што ќе ви го освојат срцето

Го нарекуваат градот на лимоните и е едно од местата со најмногу сончеви денови годишно во Франција. Во 19-тиот век, градот бил „откриен“ од руски и англиски богаташи кои дошле тука на терапија, па оттаму потекнуваат многуте луксузни вили и градини што го красат овој град.

Тенедос, Турција

Мали места за одличен одмор: Неразвиени медитерански бисери што ќе ви го освојат срцето

Турскиот остров со масивни одбранбени ѕидови долж целиот брег, но и со шармантни улици ги воодушевува сите свои гости. Во последно време, стана популарна дестинација за младите луѓе кои бараат песочни плажи и сакаат да избегаат од хаосот во големиот Истанбул.

Ангра до Хероизмо, Португалија

Мали места за одличен одмор: Неразвиени медитерански бисери што ќе ви го освојат срцето

Заливот на херојството е име на мал град на португалскиот остров Терсеира. Името го добил од кралицата Марија Втора кога нејзините жители покажале храброст за време на т.н. либерални војни. Градот има пристаниште кое е заштитено од УНЕСКО, а покрај него има и познати тврдини, прекрасни цркви и паркови и неверојатна архитектура на секој чекор.

Погледнете ги овие 10 плажи кои ќе ве воодушеват со својата природна убавина.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар