Езеро со поглед на море: Чудо на природата што треба да се види во живо

Езеро со поглед на море: Чудо на природата што треба да се види во живо

Ова езеро што е посолено од морето е сместено веднаш до еден од најубавите хрватски заливи и создава нереална глетка благодарение на живописните карпи.

Езеро со поглед на море: Чудо на природата што треба да се види во живо

Прекрасниот Парк на природата Телашчица е залив во југоисточниот дел на островот Дуги Оток. Опфаќа еден од најголемите и најубавите заливи на Јадранското Море, со многубројни островчиња, живописни карпи и заливи. На западниот брег се наоѓа езерото Мир, кое е посолено од морето, поради подземните канали што го поврзуваат со морето.

Должината на езерото е приближно 900 метри, а најголемата ширина е околу 300 метри. Најголемата длабочина е 6 метри. Ако барате освежување во текот на летото, нема да го најдете таму бидејќи температурата на водата се искачува до 33 Целзиусови степени во текот на летото, така што езерото е потопло од околното море.

Езеро со поглед на море: Чудо на природата што треба да се види во живо

Езеро со поглед на море: Чудо на природата што треба да се види во живо

Езеро со поглед на море: Чудо на природата што треба да се види во живо

Езеро со поглед на море: Чудо на природата што треба да се види во живо

Погледнете го и овој вулкан што добива сина боја за време на ерупцијата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар