Опасна и чудесна атракција: Вулкан што добива сина боја за време на ерупцијата

Опасна и чудесна атракција: Вулкан што добива сина боја за време на ерупцијата

Појасот на земјите околу Пацификот има застрашувачко име: Пацифички огнен круг или Огнен прстен. Ова име потекнува од многубројните вулкани пронајдени во областа. Ланецот што е долг 40 000 километри содржи дури две третини од активните вулкани во светот, а на овој регион има дури 90 земјотреси.

Опасна и чудесна атракција: Вулкан што добива сина боја за време на ерупцијата

Вулканот што се истакнува со својот необичен ефект е Кавах Ијен, лоциран на островот Јава, во близина на Бали. Овој вулкан е 13-ти по големина во светот и на неговиот врв се наоѓа прекрасно сино-зелено кратерко езеро.

Кога ќе се активира овој вулкан, тој испушта сина лава. Затоа се нарекува и Син вулкан. Имено, поради големата количина на сулфур во комбинација со висока температура (600 °C) и висок атмосферски притисок, горат сулфурни гасови што излегуваат од карпите и лавата добива неонска сина боја.

Но, лавата само навидум добива сина боја. Таа всушност има иста боја како лавата на другите вулкани. Синиот ефект доаѓа од пламенот што го создава, а гасовите понекогаш кондензираат и продолжуваат да течат по падините на вулканот, создавајќи ефект на сина лава, а сината магија е видлива само ноќе.

Опасна и чудесна атракција: Вулкан што добива сина боја за време на ерупцијата

Опасна и чудесна атракција: Вулкан што добива сина боја за време на ерупцијата

Опасна и чудесна атракција: Вулкан што добива сина боја за време на ерупцијата

Опасна и чудесна атракција: Вулкан што добива сина боја за време на ерупцијата

Опасна и чудесна атракција: Вулкан што добива сина боја за време на ерупцијата

Опасна и чудесна атракција: Вулкан што добива сина боја за време на ерупцијата

Погледнете ја оваа пустина среде зеленило чиј песок е во седум бои.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар