Луѓе од езерото: Необичен народ кој преживува благодарение на акробатиката на вода

Луѓе од езерото: Необичен народ кој преживува благодарение на акробатиката на вода

Езерото Инле, кое се наоѓа на околу 600 километри северно од Јангон, е една од главните туристички атракции во Мјанмар. Не толку поради самата вода, иако е второто по големина езеро во земјата опкружено со идилични планини е навистина убава глетка.

Луѓе од езерото: Необичен народ кој преживува благодарение на акробатиката на вода

Причината за неговата атрактивностс се рибарите кои треба да вежбаат некои акробатски вештини за својата работа. Традиционалниот риболов во тој дел од земјата бара неверојатна умешност, трпеливост и сила. За да можат да маневрираат со мрежата, тие балансираат на едната нога од дрвениот брод на кој и онака е многу лесно да се изгуби рамнотежата. Како што се нарекуваат „луѓето од езерото“, тие се самодоволни кога станува збор за производство на храна и материјали за шарените пловечки куќи во кои живеат. Нивниот живот е неразделен од вода дури и кога станува збор за полиња со ориз. Тие исто така градат пловечки градини, собирајќи компост на долги столбови прикачени на дното.

Луѓе од езерото: Необичен народ кој преживува благодарение на акробатиката на вода

Луѓе од езерото: Необичен народ кој преживува благодарение на акробатиката на вода

Луѓе од езерото: Необичен народ кој преживува благодарение на акробатиката на вода

Луѓе од езерото: Необичен народ кој преживува благодарение на акробатиката на вода

Прочитајте како двајца станари добивале писма од деца наменети до Дедо Мраз, па решиле да почнат и да ги исполнуваат нивните желби.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар