Прекрасно езеро со илјада острови кое нема лесно да го лоцирате на мапата

Прекрасно езеро со илјада острови кое нема лесно да го лоцирате на мапата

Финците со задоволство велат дека вакво езеро нема да најдете никаде. Реално, ќе ви биде тешко да го лоцирате и на мапа. Обидете се да го најдете езерото Сајма. Да, не може лесно да се види каде е. Но, каде завршува? За што станува збор? Тука, од количината на острови и островчиња, невозможно е да се најде глава и опашка, сè изгледа како расфрлана сложувалка.

Веднаш ни е јасно што го прави толку посебно. Наместо „обичниот“ базен што обично го формираат езерата, заедно со неколку островчиња, ова неверојатно езеро има дури 13.710 острови! Тоа е светски рекорд по должината на крајбрежјето: Долго дури 14.500 километри. Што е со прошетка околу езерото? Се верува дека просечната подготвена личност може да прошета околу 100 километри со нормално темпо за 24 часа. Ќе имаше повеќе, но беа земени предвид и пречките на теренот (светскиот рекорд е 175 километри за 24 часа). Ова значи дека ќе ви требаат скоро пет месеци да прошетате околу ова езеро! Овде живеат и околу 300 фоки, па со малку среќа, тие можеби ќе ве расположат со својот познати мрзлив изглед.

Прекрасно езеро со илјада острови кое нема лесно да го лоцирате на мапата

Водата е толку чиста на места што можете да ја пиете без страв, но нема потреба да клекнувате на плажа кога шармантните мали градови и тераси се на дофат на раката. Градовите лоцирани покрај крајбрежјето се познати како места кои живеат во рамнотежа со природата, па затоа се своевидна атракција. Не е невообичаено да се оди во продавница или на кафе – со брод!

Ако го сакате мир, ќе го најдете идеалното место за себе. Но, за оние кои, заедно со природата, сè уште сакаат да чувствуваат цивилизација, ноќен живот и врева на улиците, градовите покрај езерото се одличен избор. Тие не само што се живописни и убави за гледање, туку тука ќе уживате и во социјалните настани. Често се одржуваат фестивали, има многу галерии на локални уметници, исто така можете да ја доживеете финската опера.

Финска има околу милион празнични колиби, а дури 45.000 од нив се изградени покрај езерото Сајма. Да, да, има простор и за нас. Многу од нив се достапни за туристите кои бараат одмор во природа, а некои имаат луксузен талент: приватна сауна, брод, па дури и приватна патека што води од копното кон куќа на езерото.

Дури и познатиот руски писател Максим Горки најде засолниште тука откако избега од политички проблематичната Москва во 1905 година. Се заљубил во местото, а за тоа сведочат неговите писма до неговата поранешна сопруга во кои тој вели дека тоа е „убаво како во бајка“. Заклучок: толку е убаво што дури и ќе им испраќате разгледници на бившите!

Прекрасно езеро со илјада острови кое нема лесно да го лоцирате на мапата

Прекрасно езеро со илјада острови кое нема лесно да го лоцирате на мапата

Прекрасно езеро со илјада острови кое нема лесно да го лоцирате на мапата

Прекрасно езеро со илјада острови кое нема лесно да го лоцирате на мапата

Прекрасно езеро со илјада острови кое нема лесно да го лоцирате на мапата

Прекрасно езеро со илјада острови кое нема лесно да го лоцирате на мапата

Прочитајте и за ова тиркизно море и крајбрежје со разнобојни куќи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар