Како е да се биде во врска со човек кој веќе има деца?

Како е да се биде во врска со човек кој веќе има деца?

По долго пребарување го запознавте човекот од вашите соништа. Тој има деца од мината врска или брак. Иако истражувањата покажуваат дека оваа група мажи се смета за подобар комуникатор, позрела и поспремна за посветеност, децата и поранешните партнери можат да ја направат врската многу тешка, а понекогаш дури и да ја уништат. Љубовните врски и врските се суштински комплицирани, а маж со деца може дополнително да го комплицира животот.

Размислете за овие пет работи ако сте во врска со маж кој има деца.

Како е да се биде во врска со човек кој веќе има деца?

1. Искреност кон себе

Во секоја врска, дури и во оваа, искреноста е важна. Можеби сакате деца, но разговарајте со него за неговите планови и желби. Откријте дали тој сака да има повеќе деца. Честопати разведените мажи не сакаат да имаат повеќе деца. Исто така е важно да се знае како и колку време поминува со своите деца и каква врска има со нив.

2. Децата се на прво место

Сосема е нормално татко да ги стави децата на прво место. Треба да бидете флексибилни и трпеливи затоа што честопати ќе се случи вашата врска да пропадне, особено на почетокот на врската кога сè уште не сте ги запознале децата. Ако децата не му се најважни, треба да се запрашате дали воопшто сакате да бидете со таков човек. Од друга страна, децата се приоритет, но лошото управување со времето се одразува на квалитетот на врската по разводот.

3. Односи со поранешната сопруга

Пред да започнете врска со разведен маж, треба да проверите какви се неговите емоции кон неговата поранешна сопруга. Додека го поддржувате за сè низ што поминува, вие не мора точно да ги знаете сите детали од разводот, па дури и некои од неговите минати врски, туку да се распрашувате за мајката на неговите деца и искрено да разговарате за причините за нивното раскинување или развод. Треба да бидете свесни дека, на некој начин, бившата секогаш ќе биде присутен во неговиот живот. Ги врзува нераскинлива нишка на родителство! Проблемите се јавуваат кога тој постојано зборува за неа и нивните проблеми и кога тоа се одразува на квалитетот на вашата врска и носи стрес и непријатност.

Ако излегувате со вдовец, не барајте отстранување на слики од починатата жена бидејќи таа е мајка на неговите деца.

4. Запознавање со децата

Најдобро време? Тешко е да се процени, но според некое правило, најмалку шест месеци сериозна врска, во која и двајцата сте сигурни дека сакате да го поминете вашиот живот заедно. Не чекајте за последен момент, кога ќе се свршите или одлучите да живеете заедно. Тогаш ќе треба да поминете повеќе време во дружење и подобро запознавање. На децата им треба долго време да прифатат нова ситуација.

5. Биди нивен пријател

Мајката е една. Никогаш не обидувајте се да замените нечија мајка. Објаснете им дека го сакате нивниот татко. Понудете им пријателство и поддршка. Не се вознемирувајте ако не ве сакаат веднаш. Однесувајте се кон нив со почит и никогаш не зборувајте грдо за нивната мајка.

Можеби ќе сакате да откриете и кои 8 знаци покажуваат дека веќе не сте вљубени во партнерот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар