7 навики на паровите кои имаат одличен сексуален живот

7 навики на паровите кои имаат одличен сексуален живот

Како можете да ја разгорите страста во долгорочните врски и да го подобрите вашиот сексуален живот? Џон Готман добро го знае ова. Познатиот американски психолог, терапевт и истражувач целата своја кариера ја посвети на анализа на љубовните врски, со акцент на бракот и разводот.

7 навики на паровите кои имаат одличен сексуален живот

Готман беше разведен двапати, а сега е во брак повеќе од 30 години со својата трета сопруга, психологот и соработник Џули Готман. Во едно интервју, парот открива што всушност е потребно за да се има добар сексуален живот на долг рок. Што ќе ја одржи романтиката и страста во врската? Резултатите од истражување спроведено на 70.000 парови во 24 земји, откриваат какви секојдневни навики имаат луѓето со одличен сексуален живот и ова се навистина едноставни работи.

  1. Секој ден си кажуваат еден на друг дека се сакаат и навистина го мислат тоа.
  2. Тие страсно се бакнуваат без причина.
  3. Си даваат комплименти.
  4. Си приредуваат романтични состаноци.
  5. Се галат и разменуваат многу нежности.
  6. Разменуваат нежности во јавноста.
  7. Зборуваат отворено за нивниот сексуален живот.

Џули Готам советува да го игнорираме еден од најголемите митови за сексот, односно дека сексот мора да изгледа совршено. Огномети, ѕвезди на небото – Тоа не е реално. Сексот едноставно мора да биде онаков каков што сакате.

Прочитајте ги овие 3 причини што објаснуваат зошто сте постојано напалени.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар