3 причини што објаснуваат зошто сте постојано напалени

3 причини што објаснуваат зошто сте постојано напалени

Сексуалната возбуда и либидото се разликуваат кај секоја личност. Но, ако сте постојано напалени, можеби се прашувате дали е тоа нормално или е знак за некој поголем проблем.

3 причини што објаснуваат зошто сте постојано напалени

Што е нормално кога станува збор за сексуалниот нагон?

Експертите се согласуваат дека е тешко да се утврди што е „нормално“ кога станува збор за сексуалниот нагон. Желбата за секс варира во текот на животот и никогаш не треба да чувствувате дека вашето искуство е помалку валидно од кое било друго.

Здрав сексуален нагон е оној што прави да се чувствувате пријатно, без разлика дали станува збор за секс еднаш месечно или двапати на ден.

Ако мислите дека имате премногу сексуални нагони или се чувствувате постојано напалени, овие три можни објаснувања откриваат зошто ви се случува ова:

1. Многу ве привлекува вашиот партнер

Раните фази на врската (приближно првите три месеци до две години) обично се обележани со страст и возбуда, што честопати се претвора во високо ниво на сексуална желба и активност. Ова вклучува голем број хормони и невротрансмитери кои создаваат многу силни емоционални и сексуални чувства.

2. Вие сте „зависни“ од секс

Таканаречената зависност од секс е слична на „зависноста“ од видеоигри, употреба на мобилен телефон или гледање порнографија. Сепак, овие однесувања не се слични на зависноста од хероин, алкохол или кокаин.

3. Имате нарушување на хиперсексуалноста

Зависноста од секс и хиперсексуалноста може да влијаат на функционалноста на поединците и да предизвикаат загриженост во врската.

Лекарите за ментално здравје земаат предвид одредени фактори при лекување на некој што се грижи за сопственото сексуално однесување. Постојат низа причини зошто нечиј сексуален нагон може да се зголеми, што вреди да се истражат.

Сексот може да се користи како механизам за соочување, слично како што некои луѓе пијат или се дрогираат за да избегнат соочување со своите чувства и проблеми.

Што да направите?

Ако забележите дека сексот влијае на вашата секојдневна функционалност, закажете преглед кај психолог или психијатар. Ако се чувствувате дека ја губите контролата или се чувствувате беспомошно, важно е да побарате помош.

Прочитајте кои 5 неочекувани работи му штетат на вашиот сексуален живот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар