Знаци кои покажуваат дека не знаете како да се справите со емоциите

Знаци кои покажуваат дека не знаете како да се справите со емоциите

Додека избегнувањето на справување со сопствените емоции е нездраво, има голем број луѓе кои не знаат како да се справат со она што го чувствуваат.

Ова во најголем дел се должи на општеството, воспитувањето и непишаните правила кои честопати нè „отсекуваат“ од она што навистина го носиме во нас. Понекогаш ги замолчуваме и потиснуваме емоциите од срам и страв од она што другите ќе го кажат, понекогаш мислиме дека последиците од изразувањето емоции се премногу големи, а понекогаш е полесно да молчиме и да го игнорираме она што се случува во нас отколку да зборуваме гласно за тоа. Покрај тоа, недостатокот на образование за емоциите и нивната важност нè доведува во ситуации кога ги потиснуваме емоциите и се лажеме себеси.

Знаци кои покажуваат дека не знаете како да се справите со емоциите

Важно е да се знае дека понекогаш запирањето на емоциите е вистинскиот чекор. На пример, подобро е да се воздржите од излив на гнев во време што не е соодветно за тоа. Но, не е добро да се задржува овој гнев долго време, бидејќи може да нè доведе до услови што се крајно опасни за нашето ментално здравје. Добрата работа е што секогаш можеме да работиме на прифаќање на сопствените емоции и да научиме како да ја направиме вистинската работа и како да се справиме со самите себе. Но, во општество кое постојано не потсетува на срам, тоа е сосема нормално. Ако се сомневате дека не знаете како да ги прифатите вашите сопствени чувства, подолу ви донесуваме неколку знаци за да го препознаете овој проблем.

  • Потребата од алкохол во налетот на „негативните“ емоции
  • Избегнување конфликти со вашиот партнер или пријатели
  • Промена на теми кога се зборува за работи што прават да се чувствувате непријатно
  • Не поминувате време со себе
  • Постојана грижа
  • Постојано им судите на другите
  • Избегнување на интимност
  • Се чувствувате непријатно во моментите кога добивате комплимент
  • Чувство на длабока тага или нервоза

Ако се препознаете во некој од овие знаци, треба да знаете дека постои начин на кој можете да го решите вашиот проблем. Овие знаци се само начини на кои вашиот ум се брани од несакани последици. Одбраната не е лоша работа, но ако тоа го правите предолго и премногу често, вие всушност си штетите на себеси повеќе отколку што се браните од другите. Честото бегство доведува до разни ментални проблеми и нарушувања како што се депресија, анксиозност и разни видови на ментални болести. Ако препознавте некои од горенаведените знаци, не бидете строги кон себе и треба да знаете дека емоциите, какви и да се, се сосема нормална работа. Прифатете ги и не казнувајте се. Ако чувствувате голем товар поради нив, консултирајте се со професионалец.

Прочитајте ги и овие 3 совети за оптимистичко размислување и позитивен поглед на животот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар