Идилична природа: Тиркизно море и крајбрежје со разнобојни куќи

Идилична природа: Тиркизно море и крајбрежје со разнобојни куќи

Зимата сè уште не е завршена, а летото веќе е во нашите глави. Сè е нејзина вина – Грција! Поточно, виновна е Парга, мал град на западниот брег на Грција. Оваа популарна туристичка дестинација е позната по својата прекрасна природа, прекрасните плажи и секако – богатата грчка историја.

Идилична природа: Тиркизно море и крајбрежје со разнобојни куќи

Покрај тиркизното кристално море има плажи, водени фронтови со разнобојни куќи и згради и шеталишта опкружени со карпи и зеленило. Отпрвин изгледа како да сте пристигнале на живописен изолиран остров, но во реалноста сте оддалечени половина час од автопатот што ве носи во големите градови како Солун и Атина. Низ историјата многумина марширале низ градот: од византиската армија преку Венецијанците до Отоманската империја. Тука, се разбира, ќе најдете траги од грчката античка култура, но и теории за словенското потекло на името на градот. За турбулентното минато сведочи и замокот од 11 век кој го надгледувал и го чувал градот од ридот. Кога дојде редот на Османлиите, замокот доби и турски бањи, а служеше и како харем со поглед на море.

Идилична природа: Тиркизно море и крајбрежје со разнобојни куќи
Денес, остануваат само урнатини, но сепак е популарен меѓу планинарите кои сакаат да го доживеат прекрасниот поглед од ридот. Понекогаш тука се одржуваат театарски претстави и ликовни изложби. Исто како и самиот град кој е вовлечен, така и неговиот брег има овална форма, а повеќето од неговите плажи се такви. Долги, песочни, заоблени… Без оглед колку посетители доаѓаат, овој мал град успева да го обезбеди своето место под сонцето за секого.

Летната сезона тука може да биде прилично жива, но тоа не значи дека нема тивки места. Ќе ги достигнете ако излезете малку надвор од градот: таму веќе ќе најдете повеќе скриени места, повеќе скриени плажи и заливи само за себе и недопрена природа. Преку крајбрежјето има неколку идилични острови до кои лесно може да се стигне со брод и од островските карпи во сенката на шумата за да се набљудува градскиот метеж од безбедно и мирно растојание. Недалеку од Парга е прекрасниот извор на реката Акерон. Доколку имате време, задолжително посетете го бидејќи е штета да го пропуштите. Се споменува во многубројни митови, но освен што е интересно да се слушаат приказни за тоа, уште поубаво е да се искапете таму. Во близина се наоѓа ранч со коњи, но и музеј на маслиново масло.

Идилична природа: Тиркизно море и крајбрежје со разнобојни куќи

Идилична природа: Тиркизно море и крајбрежје со разнобојни куќи

Идилична природа: Тиркизно море и крајбрежје со разнобојни куќи

Идилична природа: Тиркизно море и крајбрежје со разнобојни куќи

Прочитајте во кои земји ќе можете да патувате ако сте биле вакцинирани против коронавирус.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар