Што ќе се случи со најголемите светски музички фестивали во 2021 година?

Што ќе се случи со најголемите светски музички фестивали во 2021 година?

Минатата година во ова време не можевме ни да замислиме каква година доаѓа и на што ќе треба да се навикнеме. Сега кога се чини дека епидемиолошката состојба се подобрува, во ред е да размислиме за некои од вкусовите на животот за кои веќе малку сме заборавиле, а тоа секако се фестивалите. Може ли фестивалскиот свет да биде оптимист или сè уште е рано? Истраживме каква е моменталната состојба со најголемите светски фестивали и каква сезона нè чека оваа година.

Што ќе се случи со најголемите светски музички фестивали во 2021 година?

Откажување на големите фестивали

Откажувањето на фестивалите како Гластонбери или Коачела ги разниша нашите надежи дека 2021 година ќе оживее како фестивалска сезона, но сепак некои организатори се оптимисти. Бонару и Лолапалооза ги објавија датумите за крајот на август и почетокот на септември, а шпанската Примавера што се одржува во Барселона, Порто и ЛА сè уште не е откажана. Се поставува прашањето како големите фестивали сè уште не се откажани со оглед на не толку поволната состојба во Америка и Европа? Дали има решение?

Не можат да гарантираат безбедност

Гореспоменатите големи фестивали, кои исто така беа откажани во 2021 година, во своите изјави известуваат дека тие едноставно не можат да го одржат потребното ниво на безбедност и дека одржувањето на фестивалот би било потенцијално опасно за епидемиолошката состојба.

Што ќе се случи со најголемите светски музички фестивали во 2021 година?

Некои се оптимисти

Во Америка сè уште се оптимисти, па нивните големи фестивали како што се музичкиот фестивал „Бонару“, викендот на Денот на трудот, Гувернер бал, Риот фест, Афтершок, Музички фестивал на Чикаго „Пичфорк“ итн. се преместени во септември. Фестивалот Лолапалооза во Париз и Стокхолм сè уште стои како да ќе се одржи на почетокот на јуни. Најголемиот белгиски фестивал за танцување Tomorrowland сè уште го одржува датумот во јуни.

Како ќе се променат фестивалите?

Веројатно ќе можеме да заборавиме на забавата на која сме навикнале. Голем народ, дружење со странци, потење, танцување и туркање – тешко. Фестивалите сигурно ќе треба да размислуваат за инфраструктурата што ќе треба да ја прилагодат на епидемиолошките мерки и многу помалиот број посетители. Маските ќе бидат неизбежни, а големите фестивали на прашливи локации веќе имаат традиција на тоа, така што нема да биде сосема чудно. Организаторите сигурно ќе треба да обезбедат уште многу точки за прва помош и зони за дезинфекција, како и области со карантин. Не е сигурно дали ќе размислат за тестирање на самиот фестивал, како и при купување на таканаречени „билети без ковид“. Вакцинацијата секако ќе помогне, но дали ќе биде доволно некои работи да се вратат во нормала оваа година, никој сè уште никој не може да каже со сигурност.

Можеби ќе сакате да ја слушнете плејлистата насловена „Белиот шум на Лего“.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар