Ќе ве остават без здив: 3 места што им пркосат на законите на физиката и на здравиот разум

На планетата има многу необични места кои докажуваат колку е природата неверојатна и совршена, а овие необични феномени им се спротивставуваат на сите закони на физиката.

5 места на планетата Земја каде што гравитацијата како да не постои

Според универзалниот закон за гравитација, секои 2 тела се привлекуваат едно со друго, а токму ова не држи „закачени“ за Земјата. Нo дали е вистина дека постојат места во светот каде што овој закон не важи?

Најголемите нерешени мистерии за универзумот

Научниците и истражувачите сѐ уште наидуваат на проблеми во решавањето на овие вселенски мистерии.

Веб-сајтот „Pornhub“ собира 3,4 милиони долари за неверојатна цел

Тие храбро ќе одат онаму каде што ниту една порно ѕвезда не била претходно...

Научниците откриле зошто лебот секогаш паѓа на намачканата страна

На сите ни се случило понекогаш лебот да ни падне од рака и да се преврти на намачканата страна. Научниците го имаат одговорот на оваа мистерија.

Филм: Гравитација (Gravity)

Филм за способноста за преживување на човекот...

Како би изгледале вашите оброци доколку се пресечени на половина?

Одлична серија фотографии од храна која ѝ пркоси на гравитацијата...

Девојки на „Нулта гравитација“ – прекрасна фотосесија

Прекрасен спој на талент за фотографија и неверојатна имагинација.

Уметност која ѝ пркоси на гравитацијата

Неверојатна уметност на балансирање на камењата во природата...

Како да направите сендвич во вселената?

Астронаутот Крис Хедфилд ни покажува како да направиме сендвич без помош на гравитација.

Секс на Марс? За жал, многу лоша идеја

Во теорија, имањето секс при нулта гравитација подразбира неверојатно многу потење и тотално незабавен чин за партнерите. Благодарение на Њутновиот закон, сите телесни течности би пловеле во просторот...

Момче кое ѝ пркоси на гравитацијата

Момчето Brandon McCuien, познато под псевдонимот „Lil B“ живее во Арканзас, САД. Тој во вистинска смисла на зборот успева да ѝ пркоси на гравитацијата, правејќи неверојатни движења во скок.
12