Уметност која ѝ пркоси на гравитацијата

Уметност која ѝ пркоси на гравитацијата

Камењата се едни од најстарите примитивни алатки. Многу култури низ светот со векови ја вежбале уметноста на балансирање на камењата. Кога тие се во рамнотежа можат да означуваат многу работи, како на пример, обележување на присуството на човекот, знак на благодарност или пак, форма на медитативната природна уметност. Мајкл Граб успеал да го усоврши овој вид уметност и има многу фотографии со кои може тоа да го докаже.Уметност која ѝ пркоси на гравитацијатаGravity Glue“ е проектот на Мајкл со кој тој го снима и споделува своето искуство и патување низ уметноста наречена „Stone Balancing“, при што единствениот лепак кој ги држи овие структури во еквилибриум е гравитацијата. Уживајте!Уметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијатаУметност која ѝ пркоси на гравитацијата


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар