Ќе ве остават без здив: 3 места што им пркосат на законите на физиката и на здравиот разум

Ќе ве остават без здив: 3 места што им пркосат на законите на физиката и на здравиот разум

На планетата има многу необични места кои секојдневно докажуваат колку е природата неверојатна и совршена. Овие три необични феномени дефинитивно им се спротивставуваат на сите закони на физиката, но и на здравиот разум.

1. Златниот камен во Мјанмар

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sternenriesin, Artist (@stella.reichmann_) on

Златниот камен е гранитна мини карпа со тежина од неколку тони, што успешно одржува рамнотежа на самиот раб на бездната, а кога дува ветер, таа се движи. Веќе 2.500 години, изгледа дека секој момент ќе падне, но иако не е прицврстена за ништо, таа се одржува на друга карпа. Бидејќи овој необичен огромен камен му пркоси на законот за гравитација, жителите го сметале за посебен и затоа го покриле со злато. Денес е една од најголемите атракции во Мјанмар.

2. Уникатниот пат во Ерменија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NO&AR (@_noar__travel___) on

Патот до планината Арагатс во Ерменија е познат како аномалија на гравитацијата. Локалната река тече нагорно под агол од 20 степени, а иако изгледа потполно рамно, сè што ќе пуштите по патеката ќе се врати назад. Се верува дека овој пат е едноставна оптичка илузија, исто како фатаморгана во пустина.

3. Водопад што тече наопаку

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adi S. Vindalooo, esq. (@spamvindaloo) on

Водопадот Ваипуџа на Хаваи е вистинско чудо затоа што водата не тече надолу, туку нагоре. Сепак, оваа мистерија е решена со текот на времето – ветровите на ова место дуваат толку силно и во таква насока што ја туркаат целата вода во воздухот, не дозволувајќи ѝ да тече природно.

Погледнете ги фотографиите од оазата „Сива“ во Египет – едно од најчудните места што треба да ги посетите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар