Оазата „Сива“ во Египет е едно од најчудните места што треба да ги посетите

За луѓето што бараат мир, совршено место за одмор е оазата „Сива“, едно од најизолираните летувалишта во Египет. Се наоѓа на околу 50 километри од границата со Либија, во западниот дел од земјата и е оддалечена 560 километри од Каиро.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Travels For You (@travlsforyou) on

Таму живеат околу 23.000 луѓе за кои земјоделството и туризмот претставуваат главни извори на приходи. Тие претежно одгледуваат урми и маслинки. Во близина на оваа оаза, може да се видат храмовите посветени на богот на сонцето Амон Ра.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tareq Hussien Photography (@tareq.hussien.photography) on

Оваа оаза се протега во должина од околу 80 километри и ширина од околу 20 километри и е опкружена со огромна пустина. Позната е и по неколкуте солени езера во кои туристите обожаваат да лебдат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mohamed_HarraZ_Photography (@m_harrazz) on

Од солените езера што ја опкружуваат оазата се добива многу квалитетна сол, поради што луѓето кои живеат таму ја нарекуваат „оаза на белото злато“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by A I A ☆ F A H A M 🦄 (@aia.faham) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by History and Places 🤍 (@fullnessplaces) on

Погледнете која е најубавата плажа во Европа за 2020 година.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар