„The Call“: Научно-фантастичен трилер кој ќе сакате да го погледнете

„The Call“: Научно-фантастичен трилер кој ќе сакате да го погледнете

Во случајот на филмот „Повикот“ или „The Call“, две работи се важни – јужнокорејска продукција и психоделичен и научно-фантастичен трилер. Кога станува збор за Јужна Кореја, секако можете да очекувате креативно лудило. Единственото семе на раздор во случајот на нивната специфична кинематографија е личниот сензибилитет. Културните разлики и повеќе од очигледна јазична бариера можат да бидат чекор што е тешко да се прескокне, но ако голем дел од публиката успее да го проголта филмот „Parasite“, тие нема да имаат некои поголеми проблеми со „The Call“. Само избегнувајте ја англиската верзија што ја нуди Нетфликс, бидејќи е убиец на атмосферата.

Овој филм претежно е научна фантастика и драма, а има и брилијантни детали и елементи на психолошки трилер и хорор. Навидум едноставната идеја за разговор помеѓу две девојчиња во две различни временски точки е испреплетена со вештерство, ментални нарушувања, идеологија на сериски убиец и желба да се промени минатото, така што сегашноста ќе изгледа подобро или можеби многу полошо.

Су-јон, како пулсирачко срце на приказната, нема убави спомени од семејната куќа. Во него го изгуби својот татко во пожар, а неодговорната мајка повеќе се грижи за маникирот отколку да го сврти гасот на рерната. Девојчето остана со живот за живеење, лузна од трагедијата и невообичаени повици кои не престануваат да пристигнуваат на фиксниот телефон. Вознемирена девојка од другата страна на жицата споменува мајка која сака да ја убие и егзорцизам. Су-јон мислејќи дека е жртва на непријатна шега кога повиците доаѓаат и си одат, таа станува се повеќе заинтересирана за приказната за Јанг-сук. Но, непријатните трескави во задниот дел на главата почнуваат да стануваат посилни кога девојчињата сфаќаат дека живеат во иста куќа, но едната во 1999 година, а другата во 2019 година. Да, за да бидат работите уште побизарни, родителите на Су-јон ја купиле куќата од тетка Јанг-сук пред точно 20 години.

Прочитајте и за овој хорор филм во кој сите закони престануваат да постојат за 12 часа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар