Нешто што мора да го погледнете: Хорор филм во кој сите закони престануваат да постојат за 12 часа

Нешто што мора да го погледнете: Хорор филм во кој сите закони престануваат да постојат за 12 часа

Целта на законот и на некое општествено прифатливо однесување, па дури и на самите норми, е да се ограничат некои човечки инстинкти и импулси, за да не си правиме штета едни на други и со тоа да комплицираме некаков нормален соживот. Но, што ако одеднаш се појави беззаконие, во кое се толерираат и најсуровите злосторства, како што е убиството?

Одличниот хорор филм The Purge: Anarchy, кој всушност е продолжение на истоимениот филм од 2013 година, зборува на оваа тема. Овој пат акцијата не се одвива во елитните делови на градот, туку во сиромашните населби каде е невозможно да се најде добра заштита. Иако голем дел од годината луѓето живеат претежно мирен живот, со исто толку контролирани криминални активности, тој ден годишно е дозволено беззаконие за 12 часа, или прочистување, што се смета за позитивно за човекот и неговиот внатрешен мир. Така, можете да се ослободите од целиот гнев и бес на кој било начин, дури и со убиство, што се смета за всушност инстинктивна потреба на човекот. Повеќето од популацијата успеваат да се сокријат и замолчат тој ден во своите домови чекајќи да заврши овој ден, додека други ја сретнуваат правдата на улица.

Можеби ќе сакате да ги погледнете и овие 5 филмови снимени според вистински настани што ќе ве заинтригираат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар